Маєте плани на весну чи вона все одно вирішить по –своєму? Весна — це час пробудження природи, час, коли все навколо нас оживає, а наші серця наповнюються відчуттям ніжності та легкості. Саме в цей час цвітуть дерева та кущі , радуючи очі та душу але саме вони є продуцентами алергенного пилку і можуть викликати симптоми алергії.
Родина букових налічує приблизно приблизно 927 видів дерев , кущів. Найвідомішими з цих рослин є дуб, каштан, бук, береза, вільха, ясен, бузок.
Пилок берези є одним з найбільш поширених алергенів, що переносяться вітром навесні. Одне дерево берези може виробляти до 5 мільйонів пилкових зерен, які можуть розлітатися на сотні тисяч кілометрів.
Красуня вільха починає цвісти першою ще наприкінці лютого, коли лежить сніг. Тому не дивуйтеся, якщо симптоми можуть почати турбувати ще взимку.
Всі алергени дерев сімейства букових схожі між собою тому, якщо людина має алергію на березу, вірогідно вона буде реагувати і на пилок інших дерев цього сімейства.
Пилок може викликати не тільки симптоми алергічного риніту, такі як нежить, чхання, сльозотеча, кашель, а й симптоми бронхіальної астми, а саме кашель, свистяче та утруднене дихання.
Люди, які страждають алергією на пилок, також можуть мати алергічні реакції на певні продукти, особливо на фрукти чи овочі. Це пояснюється тим, що вони містять білки, схожі за структурою на ті, що є в пилку рослин. І саме через цю схожість імунна система може помилитися і розпізнати їх як алергени, що загрожують організму. Так виникає перехресна реакція. Симптомами перехресної реакції в цьому випадку найчастіше є печіння і свербіж у роті, рідше – зміни шкіри, нежить або напади задухи. Ці реакції можуть виникати у 40% пацієнтів з алергією на пилок.
Це означає, що якщо у вас, наприклад, алергія на березу, ви можете мати такі ж симптоми після вживання яблука, груші, сої або волоського горіха. Але, що цікаво, симптоми проявляються лише при вживанні сирих фруктів або овочів, а ось термічно оброблені не викликають вже симптомів алергії. Таким чином людина може абсолютно безпечно вживати варені або запечені фрукти овочі, горіхи. Але деякі види харчової алергії, пов’язані з пилком можуть проявлятися у вигляді кропив’янки або ангіоневротичного набряку, при вживанні як сирих так і термічно оброблених продуктів рослинного походження.
Так! Потрібно відвідати алерголога аби скласти план лікування ще до появи специфічних симптомів. Навіть якщо вам здається, що ви все знаєте про свою алергію, це насправді не так, адже кожного року переглядаються рекомендації щодо лікування алергічного риніту, виходять нові препарати, та й сам підхід до лікування може змінитися, особливо, якщо мова йде про дітей.
Відтак краще не уникати проявів алергії на пилок, а лікувати її причину. Єдиним способом саме лікування алергії на пилок є алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), яка може змінити прогресування алергії, перешкоджаючи розвитку астми у пацієнтів з алергічним ринітом, запобігаючи можливій сенсибілізації до нових алергенів. Алерген-специфічна імунотерапія – єдиний метод лікування алергії, а не маскування симптомів.
Загальні профілактичні заходи для пацієнтів з алергією на пилок дерев: