Молочниця: запобігання, діагностика та лікування

Молочниця – поширена хвороба, з якою стикаються багато жінок. Інфекційне захворювання викликають грибки роду Candida. Мікроорганізми природно присутні в організмі, але в деяких випадках можуть активно розмножуватися, викликаючи інфекцію.

Причини виникнення молочниці

Зміни гормонального фону: гормональні коливання під час вагітності, менструації або внаслідок використання оральних контрацептивів можуть сприяти розвитку кандидозу.

Антибіотикотерапія: тривале приймання антибіотиків може порушити нормальний баланс мікрофлори піхви, знищуючи корисні бактерії та сприяючи росту грибків.

Зниження імунітету: чи то через стрес, втому, захворювання або приймання імуносупресивних препаратів, може розвиватися молочниця.

Недотримання особистої гігієни: неправильне або надмірне використання інтимних гігієнічних засобів, носіння занадто тісної або синтетичної білизни може сприяти розвитку інфекції.

Порушення харчування: надлишок солодкого і вуглеводів у раціоні також може сприяти росту грибків.

Діабет: у жінок із діабетом, особливо за поганого контролю рівня цукру в крові, ризик розвитку кандидозу вищий.

Сексуальна активність: хоча молочниця не належить до захворювань, що передаються статевим шляхом, сексуальна активність може сприяти її поширенню, особливо за наявності інфекції у партнера.

Симптоми кандидозу

Хвороба може вражати різні частини тіла, включно з ротовою порожниною, шкірою та геніталіями. Важливо вміти розпізнавати симптоми, щоб своєчасно почати лікування молочниці. Основні прояви:

Вагінальна молочниця:

– свербіж і подразнення в ділянці піхви;

– білі, сирнисті вагінальні виділення;

– дискомфорт під час сечовипускання і під час статевого акту.

Оральна молочниця:

– білі нальоти в ротовій порожнині, на язиці та внутрішньому боці щік;

– біль або печіння в роті;

– труднощі при ковтанні.

Шкірна молочниця:

– почервоніння, свербіж і висипання, особливо у вологих ділянках шкіри;

– вологі ерозії та тріщини на уражених ділянках шкіри.

Діагностика молочниці 

Для точної діагностики та ефективного лікування важливо правильно встановити причину симптомів. Основні методи дослідження:

Медичний анамнез та огляд

Лікар збирає анамнез, включно із симптомами, загальним станом здоров’я, медичною історією, а також інформацією про ліки та особисту гігієну. Робить візуальний огляд піхви і шийки матки на предмет почервоніння, набряків і характерних виділень.

Лабораторні дослідження

Мазок із піхви досліджується під мікроскопом для виявлення дріжджоподібних грибків. А посів на флору дає змогу визначити вид грибка і його чутливість до протигрибкових препаратів.

Додаткові методи

У деяких випадках можуть бути призначені загальний аналіз крові та сечі, а також інші тести для виключення супутніх захворювань.

Лікування молочниці

Протигрибкові препарати

Лікування кандидозу зазвичай починається з протигрибкових препаратів місцевої дії (вагінальні креми, супозиторії, таблетки) або системних препаратів (які приймають внутрішньо).

Тривалість лікування

Тривалість терапії залежить від тяжкості симптомів і може варіюватися від одноразового приймання ліків до курсу в кілька днів, поки молочниця не відступить.

Лікування партнера

У разі частих рецидивів кандидозу може бути рекомендовано лікування сексуального партнера.

Зміна способу життя

Дотримання особистої гігієни, використання білизни з натуральних тканин, уникнення надмірного вживання антибіотиків і підтримання здорового способу життя допомагають знизити ризик рецидивів.

Дієтичні рекомендації

Зниження споживання цукру та вуглеводів може допомогти зменшити ріст Candida.

Перед початком лікування важливо проконсультуватися з гінекологом для підтвердження діагнозу і вибору найбільш підходящих препаратів. Молочниця не повинна лікуватися пацієнтом самостійно, без точної діагностики та контролю з боку фахівця. Це може призвести до розвитку ускладнень.

Діагностику та лікування молочниці в Києві ви можете пройти в клініці “ДІВЕРО”. Ми пропонуємо індивідуальний підхід до лікування, враховуючи особливості кожної пацієнтки і забезпечуючи повний комплекс медичних послуг для ефективної та безпечної терапії кандидозу.

Профілактика кандидозу

Щоб молочниця не турбувала, важливо дотримуватися особистої гігієни, уникати надмірного використання антибіотиків, підтримувати здоровий спосіб життя, включно зі збалансованим харчуванням. Також рекомендується уникати зайвого стресу і підтримувати нормальний імунітет.