Захворювання яєчок

Біль в яєчку може виникнути як у дорослого чоловіка, так і у підлітка, і навіть дитини. Причинами болю в яєчку можуть стати інфекційно-запальні захворювання яєчка (орхіт) або придатка (епідидиміт), хронічний простатит, ЗПСШ (уреоплазмоз, хламідіоз, мікоплазмоз), хірургічні втручання, травма і пухлини яєчок, пахова грижа, перекрут яєчка , варикоцеле, гідроцеле або сперматоцеле. В основному ці захворювання легко діагностуються і лікуються.

 • при гострій травмі мошонки. Порушення цілісності яєчок зустрічається вкрай рідко, але і звичайний удар по яєчках може призвести до миттєвої втрати свідомості. Якщо Ви відчули несподіваний біль в яєчках, викликаний травмою, зверніться за медичною допомогою. Якщо травма яєчок супроводжується ушкодженням гострим предметом, до лікаря слід звернутися негайно, щоб уникнути розвитку важких ускладнень (втрати яєчка, безпліддя).
 • при перекруті яєчка. Яєчко підвішено на сім’яному канатику, який містить у собі кровоносні судини і сімʼявивідні протоки. Іноді яєчко змінює своє положення, перекручуючись навколо поздовжньої осі. Це веде до перекруту сім’яного канатика на 360 градусів, переривання кровообігу яєчка, здавлення сім’явивідної протоки. Якщо не була надана термінова медична допомога (аж до оперативного втручання), то яєчко може відмерти. Причини перекрута яєчка невідомі; фізична активність тут, мабуть, ні до чого, так як перекрут найчастіше відбувається під час сну. Холодна погода чомусь збільшує ризик, значить, певну роль тут може відігравати скорочення локальної мускулатури.
 • при епідидиміті (запаленні придатка яєчка). При цьому чоловік сам може помацати мошонку і визначити, що яєчко збільшене, болісне при дотику. Зазвичай причинами епідидиміту є бактерії, як правило, гонококи або хламідії, що викликають, крім того, уретрити (запалення сечовипускального каналу). Запалення придатка яєчка майже завжди спостерігається тільки з одного боку. Біль посилюється поступово, протягом одного-трьох днів. Чоловік може відзначати і інші симптоми інфікування сечовипускального тракту — підвищення температури, мимовільне сечовипускання або печіння в каналі. Звернення до лікаря обов’язково — запалення може привести до безпліддя і імпотенції.
 • при орхіті (запалення яєчок) є досить рідкісним захворюванням, за винятком ускладнення після паротиту. Причина запалення яєчка — вірус епідемічного паротиту (свинки) зазвичай вражає слинні залози дітей, створюючи сильну припухлість за нижньою щелепою і викликаючи підвищену температуру і загальний хворобливий стан, який триває приблизно тиждень. Вірус інфікує і інші органи, серед них найбільш часто (за невідомих причин) яєчки. Але цього майже ніколи не трапляється до настання статевої зрілості. Нормальний перебіг хвороби. Свинка у дорослих протікає не важче, ніж у дітей, а орхіт вражає від 20 до 30% хворих. Тільки в 10% цих випадків виявляється ураження обох яєчок. Симптоми епідемічного паротиту з’являються раптово, на третій-четвертий день після опухання слинних залоз: різко підвищується температура, а яєчка розпухають і стають болючими — при варикоцеле, як причині гострого болю в яєчках, буває досить рідко. Зазвичай, якщо варикоцеле супроводжується болем, то він наростає поступово, хоча може мати характер сильного і нестерпного.
 • при паховій грижі можуть виникати болі в яєчках, якщо в мошонку опустився великий об’єм кишки, який надає фізичний тиск на яєчка.
 • біль в яєчках буває, як відображення больової чутливості при сечокам’яній хвороби, кістах і пухлинах нирок .
 • однією з частих причин болів в яєчках у молодих чоловіків є незадоволене статеве збудження. При сексуальному збудженні кров накопичується як в статевому члені, так і в яєчках. Якщо статеве збудження довго не отримує розрядки в формі сім’явиверження, набряклі яєчка можуть боліти.

 

Які симптоми небезпечні і вимагають звернення до лікаря уролога?

 1. Ви відчуваєте біль при дотику до одного або обох яєчок.
 2. Одне яєчко стало більше, ніж інше, більш м’яке, змінило форму.
 3. Ви відчули різкий сильний біль в яєчку.
 4. Ви відчули біль в мошонці, який поступово посилюється.
 5. Ви відчуваєте біль в мошонці, який супроводжується нудотою, нудотою, блювотою, підвищенням температури тіла.
 6. Біль виникла після травми мошонки і не вщухла протягом години.
 7. При контрольному обмацуванні яєчок Ви визначили на одному з яєчок горбистість або опуклість (хворобливу або безболісну), якої раніше не було.

лікарі-Урологи

Лікар-уролог
Лікарський стаж: 4 роки