Непереносимість лактози: діагностика та управління

Непереносимість лактози – стан, який характеризується тим, що організм людини зазнає труднощів у процесі перетравлення молочного цукру – лактози. Стан лактазної недостатності є поширеним і може спричиняти низку неприємних симптомів, що значно впливають на якість життя. Правильна діагностика та управління харчуванням можуть допомогти поліпшити самопочуття.

Показання до проведення діагностики непереносимості лактози

– Постійні проблеми з травленням, включно з частими випадками здуття живота, діареї та хворобливих відчуттів у ділянці живота.

– Поява симптомів з боку шлунково-кишкового тракту після споживання продуктів, що містять молоко.

– Особливо важливий огляд немовлятам і дітям молодшого віку, у яких виникають проблеми після вживання молочних сумішей або переходу на звичайне молоко.

– Необхідність визначення причин харчової непереносимості та розробки дієти.

Діагностика непереносимості лактози включає кілька ключових методів:

Водневий дихальний тест. Дозволяє оцінити, як організм перетравлює лактозу.

Тест на кислотність випорожнень. Використовується переважно в маленьких дітей.

Тест на толерантність до лактози. Вимірюється реакція рівня цукру в крові після вживання лактози. Недостатнє збільшення – вказує на непереносимість молока.

Симптоми непереносимості лактози 

– Здуття живота, газоутворення і спазми.

– Діарея, особливо після вживання молочних продуктів.

– Біль і спазми в животі, дискомфорт.

– Нудота і, в рідкісних випадках, блювання.

– Втома і головний біль (рідше).

Крім того, алерголог може запропонувати пройти діагностику в разі виникнення ознак, схожих із реакцією на харчову алергію, після споживання продуктів, у складі яких присутні білки коров’ячого молока.

Лікування непереносимості лактози полягає в коригуванні дієти. Лікар може рекомендувати виключити або обмежити молочну продукцію. Застосовувати ферментні добавки, що містять лактазу. Включити в раціон продукти, багаті кальцієм і вітаміном D.

При правильному діагностуванні та дотриманні дієти можна уникнути дискомфорту, підтримувати здоров’я і попередити розвиток серйозних станів або хвороб. Аналіз на непереносимість лактози в Києві, а саме дихальний тест, доступний пацієнтам клініки “ДІВЕРО”.

Стандартна підготовка до проведення дихального тесту

Тест проводиться вранці натщесерце. За день до обстеження слід виключити солодкі страви, страви, які тривалий час перетравлюються, молочні вироби, а також напівфабрикати. Не вживати цибулю, часник, капусту, бобові, багаті клітковиною продукти, лікарські трави, фрукти та проносні засоби тому, що при їх переварюванні утворюється надмірна кількість водню і це може вплинути на результати тесту. За 15 годин до обстеження не можна їсти, дозволено пити воду без газу. До обстеження також не рекомендується чистити зуби. Також рекомендовано: За 30 днів до тесту відмовитися від використання проносних засобів і антибіотиків. За 15 днів до тесту відмовитися від використання пробіотиків. Відмовитися від всіх лікарських препаратів, в тому числі й біодобавок, виняток становлять життєво важливі ліки.

Особливості проведення дихального тесту

Цей метод може бути використаний у дорослих або пацієнтів, здатних затримувати дихання протягом короткого періоду часу. Пацієнт глибоко вдихає, затримує дихання, потім повільно видихає через мундштук. Протягом 45 секунд його результат буде зображатися на екрані та може бути збережений в профіль пацієнта, завантажений в базу даних GastroCHARTTM або записаний вручну. Потім пацієнт повинен випити розчин і через півгодини повторити дихальний тест. Тест триває 2 години. Протягом усього тесту заборонено пити воду, палити і їсти. У процесі перевірки (між видихами) немає ніяких функціональних обмежень. Для дітей молодшого віку, які не можуть виконати техніку, описану вище, доступна для використання маска.

Підготовка до проведення дихального тесту на лактозу, фруктозу, лактулозу, глюкозу, ксілітом, сорбітол

Всі види дихальних тестів доступні в нашій клініці:

  • Дихальний тест з фруктозою

Діагностика харчової непереносимості
фруктози

  • Дихальний тест з сорбітолом

Діагностика харчової непереносимості, а саме сорбітола (сахарозамінника)

  • Дихальний тест з лактозою

Діагностика лактазної
недостатності

  • Дихальний тест з лактулозою

Тест застосовується для визначення часу транзиту по тонкій кишці

  • Дихальний тест з глюкозою

Для діагностики синдрому надлишкового бактеріального росту (СНБР)

  • Дихальний тест з D-ксилозой

Для діагностики синдрому надлишкового бактеріального росту (СНБР)