Ультразвуковий метод обстеження молочних залоз

     Проблема захворювань молочних залоз може торкнутися кожної жінки. В більшості випадків вона навіть про це не підозрює, тому що деякі хвороби грудей на початок протікають в безсимптомних стадіях. В таких випадках тільки своєчасна діагностика дає можливість виявити небезпечну патологію.

     Ультразвуковий метод обстеження молочних залоз  – це сучасний високоінформативний, неінвазивний   метод діагностики стану тканин молочної залози, який дозволяє побачити структурні зміни   з метою виявлення небезпечних патологічних процесів на ранніх стадіях. Його можна проводити жінкам будь-якого віку (в тому числі, вагітним, на відміну від рентгена).

   У віці до 40 років основний метод обстеження грудей -УЗД молочних залоз. Це пов’язано з меншим ризиком розвитку злоякісних утворень і більш щільною структурою тканин молочних залоз, через що рентген (мамографія) у них не так інформативний.

  За допомогою ультразвукової діагностики лікарі мають можливість дослідити молочні залози і виявити поширені небезпечні захворювання (кісти, новоутворення, дисгормональні зміни) та визначити ступінь ризику наявності злоякісних утворень в  МЗ за стандартизованою шкалою оцінки результатів  BI-RADS (Breast Imaging Reporting and Data System),  що визначає показання до проведення пункцій.

       На УЗД молочних залоз може направити лікар терапевт, гінеколог, онколог. Проводити це дослідження можна і потрібно так часто, як необхідно для точної постановки діагнозу. Якщо можливостей цього методу недостатньо, лікар призначає проведення мамографії або МРТ молочних залоз. 

Без заголовка

УЗД молочних залоз призначається в наступних ситуаціях:

 • Зміна форми, розмірів, контурів та стану шкіри грудей.
 • Діагностика виявлених при пальпації та на маммографії утворів та ущільнень (кісти, новоутвори).
 • Втягнуті соски, патологічні виділення з сосків.
 • Травми грудей та стан після запальних процесів МЗ.
 • Планування вагітності, вагітність, лактація.
 • Проблеми з щитовидною залозою.
 • Підбір гормональних контрацептивів.
 • Наявність гінекологічних захворювань та порушення МЦ.
 • Збільшення аксілярних лімфовузлів.
 • Обстеження МЗ в жінок після 30 років (скринінговий метод)
 • Спостереження при наявності силіконових імплантатів.
 • Обстеження грудних залоз у чоловіків (при підозрі на гінекомастію).
 • Після гормональної терапії (стимуляція яйників, медикаментозне переривання вагітності).

 

Захворювання молочних залоз, які можна діагностувати за допомогою УЗД:

 • Мастит – запалення молочних залоз, яке виникає внаслідок застою молока в період лактації, а також може бути спричинений інфекційними захворюваннями супроводжується високою температурою, болем і почервонінням молочної залози. Пізно виявлений мастит призводить до абсцесу грудей. Лікується хірургічним шляхом.
 • Мастопатія – доброякісні зміни молочних залоз, спричинені гормональними розладами. Мастопатія супроводжується болючим ущільненням в молочній залозі, особливо перед менструацією, або на протязі усього циклу. Слід пам’ятати, що мастоптія – це стан, який може передувати винекненню онкологічних процесів.
 • Кіста молочної залози – доброякісний утвір, що заповнений рідиною. Утворюється під час гормональних розладів в організмі жінки і визначається тягнучим, інколи розпираючим болем і печією, локальною припухлістю. Кісти молочних залоз небезпечні. Вони можусь перероджуватись, запалюватись, нагноюватись.
 • Рак молочної залози – злоякісне новоутворення, яке може поширюватись на інші органи. Може бути спричинене багатьма факторами: вік, спадковість, гормональні розлади, клімакс, травми грудей, стрес, гінекологічні захворювання. Виявлений на ранній стадії рак молочної залози дозволяє провести лікарям органозберігаючу операцію.
 • Ускладнення після операцій мамопластики за допомогою імплантів (запальні процеси, капсулярна контрактура, розрив імпланту, гематома, сірома, зміщення імпланта, ріплінг, дабл бабл)

      При наявності скарг на стан молочних залоз (біль, наявне ущільнення, поява виділень із сосків), УЗД проводиться якомога швидше, і чекати певного періоду менструального циклу необхідності немає!!!

     З метою профілактики та вчасного виявлення онкологічних захворювань, кожна жінка репродуктивного віку щороку має проходити ультразвукове обстеження молочних залоз!

Жінкам в менопаузі рекомендовано чергувати методи узд і рентгенмамографії (раз на рік УЗД, наступний рік – мамографія).

Ультразвукова діагностика дозволяє виявити щонайменші зміни в молочних залозах. А це можливість попередити небезпечні гінекологічні захворювання і, на початкових стаіях хвороби, запобігти хірургічному втручанню.

Підготовка до ультразвукової діагностики молочних залоз

     Якщо ультразвукове обстеження має на меті профілактику мастопатії то для кращої візуалізації тканини молочних залоз обстеження варто проводити з 4-го по 10-й день менструального циклу (1-й день менструації вважається 1-им днем  циклу), але якщо МЦ нерегулярний, то процедура проводиться в будь-який час, незалежно від дня циклу. Жінкам в менопаузі ультразвукове обстеження молочних залоз проводиться в будь-який час з однаковою ефективністю, це стосується і жінок, які приймають гормональні контрацептиви.

Якщо ви в пошуках мамолога, запишіться на прийом до Нодь Володимира Федоровича, лікаря-онколога вищої категорії, професіонала з багаторічним досвідом,  який прагне допомогти жінкам зберегти своє здоров’я.

Запис на обстеження