Багато людей, особливо дітей, мають алергію на молоко. Оскільки йогурт є кисломолочним продуктом, людина, яка погано себе почуває після його вживання, може мати алергію на молоко або непереносимість лактози.
Алергія на молоко – одна з найпоширеніших харчових алергій у дітей раннього віку. Алергія на йогурт – це, по суті, алергія на молочні продукти, тому що виробництво цієї їжі включає ферментацію молока за допомогою йогуртовой культури.
Однак в деяких випадках непереносимість лактози може стати причиною розладів травлення після вживання молочних продуктів.
У цій статті ми розглянемо алергію на йогурт, молоко і непереносимість лактози, а також причини, симптоми, варіанти лікування і ризики.
Алергія на коров’яче молоко і молочні продукти – це поширена харчова алергія у немовлят і дітей раннього віку, що зустрічається приблизно у 2,5% дітей у віці до 3 років. Хоча люди зазвичай переростають алергію на молоко, іноді вона може зберігатися і в зрілому віці.
Якщо у дитини алергія на свіже молоко, але він може вживати кип’ячене молоко без алергічної реакції, він з більшою ймовірністю переросте алергію вже у віці 3.
З іншого боку, якщо у дитини високий рівень антитіл до коров’ячого молока, алергія, швидше за все, продовжиться до 5-річного віку. Лікар може використовувати аналіз крові, щоб виміряти ці антитіла і передбачити, чи зможе дитина перерости алергію на молоко.
Алергія на молоко – це реакція організму на білок в молоці. Коли людина, що страждає на алергію на молоко, споживає молоко, білки молока зв’язуються з антитілами імуноглобуліну E (IgE) їх імунної системи. Імунний захист бачить в цьому загрозу, що веде до симптомів алергічної реакції.
Багато людей з алергією на коров’яче молоко не переносять молоко інших тварин, наприклад овець і кіз. Крім того, молочні білки можуть бути присутніми в несподіваних продуктах, таких як:
Відповідно до Закону про маркування харчових алергенів і захисту споживачів від 2004 року, якщо продукт містить молоко або молочні білки, етикетка повинна включати цю інформацію. Однак закон не поширюється на продукти, які можуть містити сліди молока, тому що їх виробництво відбувається на підприємстві, яке також обробляє молочні продукти.
Тому людям з алергією на молоко слід з обережністю пробувати нові продукти, які можуть викликати алергічну реакцію.
Симптоми алергії на молоко можуть варіюватися від легких до важких, а іноді навіть можуть бути небезпечними для життя. Зазвичай вони виникають протягом 30 хвилин – 2 годин після вживання молока і включають:
Коров’яче молоко може викликати навіть серйозну реакцію, звану анафілаксією, симптоми якої можуть виникати раптово і швидко прогресувати. Симптоми можуть включати:
Будь-яка дитина або дорослий, які відчувають ці симптоми, повинні негайно звернутися за медичною допомогою.
Кращий спосіб справитися з алергією на молоко – уникати продуктів, що містять молоко. Ці продукти включають:
Важка алергія на молоко, яка призводить до анафілаксії, вимагає негайного лікування адреналіном. Лікар порадить пацієнту завжди носити з собою автоінжектор адреналіну, щоб вилікувати себе, якщо в майбутньому він буде мати прояви анафілаксії.
Непереносимість лактози відрізняється від алергії на молоко. Алергія на молоко пов’язана з імунною реакцією на молочні білки. Навпаки, у людей з непереносимістю лактози в тонкому кишечнику виробляється недостатня кількість лактази – ферменту, який розщеплює молочний цукор лактозу.
Крім того, хоча людям з алергією на молоко слід уникати всіх молочних продуктів, людина з непереносимістю лактози може отримувати недостатню кількість кальцію зі свого раціону і мати користь від йогурту.
Неперетравлена лактоза потрапляє в товсту кишку, де починає бродити, викликаючи такі симптоми непереносимості лактози, як:
Непереносимість лактози може бути генетичною або мати вторинну причину, наприклад:
Непереносимість лактози проявляється в широкому спектрі: одні люди переносять молочні продукти краще, ніж інші. Дослідження показують, що деякі люди можуть споживати до 12 грамів лактози без будь-яких серйозних симптомів.
Деякі люди з непереносимістю лактози можуть переносити молочні продукти з низьким вмістом лактози, такі як йогурт і тверді сири.
Процедура проціджування грецького йогурту під час обробки видаляє сироватку, що робить продукт природним з низьким вмістом лактози. Це також створює міцну текстуру.
Огляд 2018 року, присвячений вмістом поживних речовин в йогуртах, показав, що в грецькому йогурті найнижча кількість цукру. Тому грецький йогурт може бути підходящим варіантом для людей з непереносимістю лактози.
Люди з непереносимістю лактози повинні проконсультуватися зі своїм лікарем-алергологом або гастроэнтерологом про те, як правильно дотримуватися дієти, щоб мінімізувати симптоми непереносимості лактози. Лікар може також порекомендувати таблетки, які замінять лактазу.
У більшості продуктових магазинів тепер є ряд альтернатив молочним продуктам, які дозволяють людям уникати коров’ячого молока і продуктів, які його містять. Люди можуть купувати масло і маргарин без молока рослинного походження, молоко, йогурт і сир.
Залежно від діагнозу людині, можливо, також доведеться уникати молока з інших джерел тваринного походження, наприклад козячого молока, яке може викликати аналогічну алергічну реакцію.
Якщо людина підозрює, що у нього алергія на йогурт, йому слід звернутися до лікаря-алерголога для встановлення точного діагнозу. Лікар-алерголог може захотіти провести додаткові тести, такі як шкірний прик-тест, щоб визначити, чи є у людини алергія на молоко або непереносимість лактози.
Шкірний прик-тест полягає в нанесенні невеликої кількості рідини, що містить алерген молочних продуктів, під шкіру руки або спини. Якщо з’являється почервоніння або пухир, це може вказувати на алергічну реакцію. Лікар також може порекомендувати здати аналіз крові для визначення антитіл до коров’ячого молока.
Алергія на молочні продукти зазвичай є причиною алергії на йогурт. Якщо у когось є алергія на молоко, головним у лікуванні є дотримання дієти, що дозволяє уникати молока і молочних продуктів.
Непереносимість лактози – ще одне захворювання, яке може викликати симптоми, схожі на алергію на молоко. Якщо людина відчуває симптоми після вживання певних продуктів, йому слід поговорити зі своїм лікарем, щоб визначити наступні кроки.