Кровив’янка

«Кропив’янка» – це медичний термін для позначення висипу. Кропив’янка являє собою округлі підняті яскраво-рожевого кольору ділянки шкіри, які інтенсивно сверблять. Висипання при кропив’янці раптово з’являються і зникають безвісти протягом доби на одному місці, але можуть з’явитися на іншому. Приблизно у половини людей з кропив’янкою також розвивається стан, так званий ангіоневротичний набряк. Ангіоневротичний набряк схожий на кропив’янку, але виникає у глибших шарах шкіри. Кропив’янка та ангіоневротичний набряк можуть виникати одночасно.

Симптоми ангіоневротичного набряку включають:

  • Набряклість обличчя, повік, вух, рота, рук, ніг та геніталій
  • Набряк, який зазвичай вражає одну сторону тіла або вражає одну сторону більше, ніж іншу.
  • Відчуття розпирання або дискомфорту в області набряку
  • Легке почервоніння шкіри, хоча колір шкіри може бути нормальним.

Кропив’янка є дуже поширеним захворюванням, близько 20% людей хоч раз у житті страждають від кропив’янки.

Кропив’янка розвивається, коли відбувається реакція, яка активує імунні клітини шкіри, які називаються опасистими клітинами. При активації ці клітини виділяють природні хімічні речовини. Однією з важливих хімічних речовин є гістамін, який викликає свербіж, почервоніння та набряк шкіри. Найчастіше кропив’янка з’являється раптово і зникає протягом кількох годин.

Залежно від того, як довго висипання з’являються на шкірі кропив’янка ділитися на гостру (висипання до 6-ти тижнів) і хронічну (висипання більше 6-ти тижнів).

Коли у Вас вперше з’являється кропив’янка, ви не можете сказати, як довго вона триватиме, і тому ви не можете сказати, гостра у вас кропив’янка або хронічна.

Хоча всі типи кропив’янки виглядають однаково, вони часто мають різні тригери. Вивчення того, що викликає у вас кропив’янку, може допомогти вам уникнути тригера.

Гостра кропив’янка.

Тригери гострої кропив’янки можуть включати:

  • Інфекції
  • Ліки
  • Укуси комах
  • Харчова алергія
  • Контактна кропив’янка (при контакті зі слиною тварин або пилком)

Хронічна кропив’янка.

Найчастіше причина хронічної кропив’янки невідома, і у розвитку хронічної кропив’янки певну роль відіграють проблеми в імунній системі.

Іноді вона може бути ознакою інших захворювань, включаючи захворювання щитовидної залози або печінки, хронічні інфекції або системні аутоімунні захворювання. Більшість людей з одним із цих захворювань матимуть й інші симптоми, крім кропив’янки.

Хронічна індукована кропив’янка.

  Може бути викликана різними фізичними факторами:

  • Вплив холоду
  • Зміни температури тіла або пітливості.
  • Вібрація
  • Тиск
  • Фізичне навантаження
  • Сонячне світло чи вода

Хронічна індукована кропив’янка, як правило, триває довго і вважається різновидом хронічної кропив’янки.

Обстеження при кропив'янці

Більшості людей з гострою кропив’янкою не потрібне жодного тестування. Діагноз зазвичай ґрунтується на їх симптомах та фізичному огляді. Шкірні проби або аналіз крові на чутливість до алергенів можуть бути рекомендовані, якщо є побоювання, що алергія є причиною симптомів.

Тим не менш, якщо кропив’янка триває більше 6-ти тижнів проводять аналізи крові, які можуть визначити наявність ознак основних захворювань, таких як проблеми зі щитовидною залозою, печінкою або аутоімунне захворювання.

Лікування

  • Уникнення тригерів
  • Антигістамінні препарати.
  • Глюкокортикостероїди. (ГКС можуть тимчасово призначатися для лікування загострення хронічної кропив’янки).
  • Якщо кропив’янка не проходить після лікування, описаного вище, є інші методи лікування. Одним із прикладів є ОМАЛІЗУМАБ.

Що таке омалізумаб?

Омалізумаб – це гуманізоване моноклональне антитіло, яке зв'язується з циркулюючим імуноглобуліном Е (IgE) та зменшує вивільнення запальних медіаторів з опасистих клітин та базофілів. Тим самим, попереджаючи утворення пухирів на шкірі при хронічній кропив'янці.

В даний час Омалізумаб рекомендований Міжнародними протоколами з лікування тяжкої хронічної кропив'янки, алергічної астми для пацієнтів старше 12 років як додаткова терапія до антигістамінних препаратів.

Він уводиться у вигляді підшкірної ін'єкції один раз на 4 тижні.

Яка роль омалізумабу у лікуванні кропив'янки?

Це антитіло призначене для використання як друга лінія терапії для лікування хронічної спонтанної кропив'янки, яка не піддається лікуванню антигістамінними препаратами. Багато пацієнтів також не реагують на цілу низку інших системних методів лікування, включаючи системні стероїди та імуномодулюючі препарати.

Як Омалізумаб працює при кропив'янці?

Імуноглобулін Е (IgE) відіграє важливу роль у розвитку алергічної реакції. Хоча захворювання часто розвивається не через дію алергену, IgE відіграє важливу роль у розвитку.

Омалізумаб був розроблений, щоб розпізнавати і прикріплюватися до певної структури на присутності у крові IgE. Це запобігає зв'язуванню IgE з високою спорідненістю рецепторів (FcεRI) на поверхні опасистих клітин та базофілів, таким чином зменшуючи вивільнення медіаторів запалення та утворення уртикарій на шкірі.

Які побічні дії Омалізумабу?

Близько 10% пацієнтів, яким вводили цей препарат, скаржилися на неінтенсивний головний біль та місцеві реакції (набряк, почервоніння та дискомфорт у місці уколу).