Головна » Центр молекулярної алергології » Спірометрія
Діагностика захворювань дихальної системи
Що таке спірометрія?
Спірометрія – це метод діагностики захворювань дихальної системи, який використовується для оцінки функції легенів. Тест вимірює кількість повітря, яке ви вдихаєте і з якою швидкістю.
За допомогою спірометрії можна діагностувати:
- Бронхіальну астму
- ХОЗЛ
- Інтерстиціальний легеневий фіброз
- Хронічний бронхіт
Також, спірометрія проводиться з пробою з бронхорозширювальними препаратами (сальбуламол, беродуал), що дає можливість більш точної діагностики бронхолегеневої патології.
Спірометрія відноситься до групи досліджень, які називаються функціональні дослідження легких.
BTL-08 SPIRO PRO ПОРТАТИВНИЙ СПІРОМЕТР
BTL-08 Spiro Pro є сучасним, компактним спірометром для проведення неінвазивних функціональних тестів в пульмонології та управління записами пацієнтів.
Спірографія у дітей
Спірометр BTL добре підходить для обстежень функції легень у дітей. Він має сучасну 3D анімацію, педіатричні прогнози і розрахунок таких параметрів, як AEX, які особливо корисні при оцінці результатів обстеження дітей.
Спірографія – дуже цінне діагностичне дослідження, яке дозволяє лікарю:
- встановити причину задишки;
- оцінити ефективність лікування;
- визначити тип порушення дихальної функції;
- визначити ступінь порушення функції легень;
- оцінити стан пацієнта перед хірургічним лікуванням;
- виявити професійну придатність до деяких видів робіт;
- підібрати правильне лікування при бронхіальній астмі або ХОЗЛ.

Показання для проведення спірографії легень:
- задишка;
- «свистячий» видих;
- тривалий кашель;
- утруднення дихання невизначеного генезу.
Крім основних показань, існують рекомендації фахівців щодо деяких груп людей. Їм доцільно проходити спірографію легень регулярно. Це люди, які мають спадкові захворювання дихальної системи; курці з великим стажем; пацієнти, яким підібрана колись терапія бронхіальної астми не дає позитивних результатів; працівники виробництва, пов’язаного з вдиханням забрудненого повітря; люди, які відчувають почуття нестачі повітря.
Як готуватися до спірографії?
Обстеження проводиться зазвичай в ранкові години.
- якщо Ви курите, не курити протягом доби перед дослідженням (якщо це не вдалося, суворо – не курити протягом 2 годин перед дослідженням);
- не вживати алкоголь протягом доби перед дослідженням;
- виключити прийом великої кількості їжі за 2 години до дослідження, Ваш сніданок повинен бути легким;
- виключити фізичні навантаження (включаючи заняття фізкультурою і підйом по сходах) протягом 2 годин перед дослідженням;
- надіти перед дослідженням одяг, що не стискує руху, на дослідження прийти заздалегідь, відпочити перед кабінетом;
- обов’язково перед записом на дослідження повідомте фахівця, який проводить дослідження, про прийом вами лікарських препаратів (найменування, доза, час останнього прийому в день дослідження). Будьте уважні, ці відомості дуже важливі!
- необхідно знати точні дані зросту і ваги.
Процедура спірографіх легень безболісна, не пов’язана з введенням в організм пацієнта будь-яких медичних інструментів, може проводитися в амбулаторних умовах, і займає приблизно годину. При проведенні дослідження важливо уважно слухати лікаря, виконувати всі його вказівки.
Під час дослідження функції зовнішнього дихання Ви будете дихати в індивідуальний мундштук, апарат зробить вимір швидкості і обсягу потоку повітря на вдиху і видиху. Можливо, деякі проби будуть повторені кілька разів, для вибору результату. У процесі дослідження, для оцінки реакції Вашого організму, може виникнути необхідність прийняти або вдихнути лікарський препарат і після цього повторити дослідження.
Основні показники, які оцінюються при спірометрії:
- Життєва ємність легень або ЖЕЛ – різниця між обсягами повітря в легенях при максимальному вдиху і видиху.
- ФЖЕЛ – різниця між обсягами повітря в легенях в точках початку і кінця маневру форсованого видиху.
- Об’єм форсованого видиху за першу секунду маневру форсованого видиху або ОФВ1 – це відношення ОФВ1 до ФЖЕЛ. Норма – перевищує 80%. Виражений у відсотках – індекс Тиффно – є чутливим індексом наявності або відсутності погіршення прохідності дихальних шляхів.
- ПОС – пікова об’ємна швидкість видиху.
- Максимальний потік при видиху.
- МОС – миттєві об’ємні швидкості. МОС – швидкість повітряного потоку в момент видиху певної частки ФЖЕЛ (найчастіше 25,50 і 75% ФЖЕЛ).

У МЦ DIVERO в Києві спірометрія проводиться з використанням сучасного діагностичного комплексу BTL-08 SPIRO. Дане дослідження проводять пацієнтам для діагностики захворювань органів дихання. Своєчасно поставлений діагноз допомагає досягти гарних результатів лікування, зберегти здоров’я і якість життя пацієнта.