УЗД органів малого таза (УЗД ОМТ) — метод діагностики за допомогою ультразвукових хвиль, що дозволяє виявити захворювання сечостатевої системи на ранніх стадіях. УЗ-апарат випромінює високочастотні хвилі, які відбиваються від досліджуваного органу, і показує зміни у ньому. Робити УЗД органів малого таза можна дітям і вагітним, оскільки процедура безпечна та безболісна.
Ультразвукове дослідження дозволяє оцінити структуру, розміри та стан органів сечостатевої системи. В УЗД органів малого таза у жінок входить обстеження яєчників, матки та придатків. УЗД органів малого таза у чоловіків передбачає обстеження сім’яних пухирців і передміхурової залози. В ультразвукове дослідження входить обстеження не тільки органів малого таза, а й прилеглих до них тканин і лімфатичних вузлів.
Коли роблять УЗД органів малого таза
УЗД органів малого тазу роблять на п’ятий-сьомий день менструального циклу, тому що в цей період найчіткіше візуалізуються матка та яєчники. Також зробити УЗД ОМТ потрібно за хворобливих відчуттів та дискомфорту внизу живота.
Показання до гінекологічного УЗД:
– порушення менструального циклу;
– підозра на наявність новоутворень;
– безпліддя;
– біль та неприємні відчуття під час статевого акту;
– наявність виділень з піхви поза менструацією;
– вагітність.
Обов’язково потрібно пройти УЗД органів малого таза під час планування вагітності. Ультразвукове дослідження матки дозволяє виявити можливі ускладнення за виношування плода та ризики переривання вагітності. УЗД матки та придатків також дозволяє виявити наявність запалень та відхилення у функціонуванні статевих органів.
Важливим є комплексна діагностика пацієнта: огляд гінеколога на кріслі, кольпоскопія та УЗД обстеження, оскільки тільки в поєднанні цих обстежень можна вивести правильний діагноз.
УЗД органів малого таза у чоловіків є менш популярним методом дослідження, ніж у жінок.
Показання до УЗД простати:
– болі в паховій області;
– порушення сечовипускання;
– болі за сім’явиверження;
– еректильна дисфункція;
– підозра на наявність новоутворень.
Трансректальне (через пряму кишку) УЗД у чоловіків робиться перед хірургічними операціями на сечостатевих органах. Також УЗД призначається з метою оцінки стану органів після операції.
Як роблять УЗД органів малого таза:
УЗД органів малого таза роблять гінеколог, сонолог чи уролог. Існує три способи проведення УЗД органів малого таза:
Трансабдомінальне УЗД проводиться через нижню частину живота. Пацієнт лягає на спину, на шкіру живота наноситься гель, що покращує провідність ультразвукових хвиль, і за допомогою спеціального датчика на екран виводиться результат дослідження.
Трансвагінальне УЗД ― здійснюється через піхву. Жінка лягає на спину, підгинає ноги та лікар вводить датчик УЗД у піхву. Трансвагінальне ультразвукове дослідження проходить безболісно і дозволяє візуалізувати матку, яєчники та придатки більш детально, ніж за трансабдомінального УЗД.
Трансректальне ультразвукове дослідження проводиться через пряму кишку і дозволяє обстежити простату, сечовий міхур і сім’яні пухирці. Під час діагностики пацієнт лежить на лівому боці, згинає ноги та підтягує коліна до живота.
Процедура УЗ-діагностики займає трохи більше за 20 хвилин, відразу після дослідження лікар видає розшифровку УЗД органів малого таза.
Як підготуватися до УЗД органів малого таза
Підготовка до УЗД органів малого таза передбачає дотримання дієти за два-три дні до дослідження. З раціону необхідно виключити продукти, що сприяють надмірному газоутворенню: бобові, кисломолочну продукцію, випічку, свіжі овочі та фрукти. УЗД ОМТ слід робити натще.
Перед абдомінальним УЗД необхідно наповнити сечовий міхур, а перед трансвагінальним спорожнити його. Перед трансректальним УЗД потрібно випорожнити кишечник за допомогою очисної клізми.
Що показує УЗД органів малого таза
– стан усіх органів малого таза;
– анатомічні відхилення у будові органів;
– осередки запалення;
– причину болю чи нетипових виділень;
– новоутворення (кісти, поліпи, міоми, фіброми);
– вагітність;
– ризики переривання вагітності та неправильного розвитку плода.
УЗД органів малого таза дозволяє виявити захворювання жіночих та чоловічих сечостатевих органів на початковій стадії (цистит, вагініт, ендометріоз, полікістоз, простатит, сечокам’яну хворобу). Також дослідження дозволяє спостерігати орган у динаміці та оцінити ефективність лікування.