Атопічний дерматит (АД) зустрічається в основному в дитячому віці, у дітей, які проживають у великих містах або розвинених країнах. Поширеність цього захворювання за останні 30 років сильно збільшилася. Атопічний дерматит – одна з найчастіших проблем, з якими звертаються на прийом до лікаря-алерголога. Частіше атопічний дерматит вилікувати не можна, але можна з ним навчитися жити. Що його викликає, як з ним боротися і чи можна його “перерости”?
Найбільш часто до лікаря-алерголога з проблемою АД звертаються діти в ранньому віці: найбільший відсоток – діти від першого півріччя до 2-3 років, коли дебютує так званий «атопічний марш», коли як би «по сходах» відбувається трансформація алергічних захворювань від атопічного дерматиту до розвитку інгаляційної алергії у вигляді алергічного риніту, бронхіальної астми. Відбувається зміна спектра «винних« алергенів (від харчових до інгаляційним, таких як, кліщі побутової пилу, цвіль, пилок рослин). Рідше ця хвороба дебютує або продовжує турбувати в старшому віці.
В сучасних умовах відзначається зростання захворюваності на атопічний дерматит у всьому світі. У Західній Європі поширеність серед дітей до 14 років становить 10-20%. В Україні за останні роки також відзначається стрімке зростання захворюваності.
У дітей атопічний дерматит проявляється вже в ранньому дитинстві, до 6-ти місячного віку (в 45% випадків), протягом 1-го року життя – у 60%.
Атопічний дерматит, як ми вже сказали, є частиною атопічного синдрому, або атопії. Відомо, що атопічний дерматит є захворюванням, пов’язаним з багатьма факторами, в тому числі, і з харчовою алергією.
Провідна роль у розвитку хвороби належить таким факторам як:
При атопічний дерматит встановлено також генетично обумовлене порушення шкірного бар’єру, збільшення сухості і втрати води через верхній епідермальний шар шкіри. Зміна ліпідного складу шкіри, створює можливість надходження алергенів через шкіру з залученням механізмів, що призводять до пошкодження шкіри і сприяють ранній сенсибілізації організму і ініціації запалення.
Однак, не завжди при наявності атопії може розвинутися атопічний дерматит. І тільки за певних умов (тригерів) викликається загострення.
Провокаторами можуть бути і фізичні фактори: перегрівання, сухе повітря, розчісування шкіри, застосування нераціональних засобів по догляду за шкірою, стрес та ін.
З харчовими алергенами атопічний дерматит буває пов’язаний приблизно в 20-50% випадків. З харчових алергенів, за ступенем частоти алергії до них виступають наступні: коров’яче молоко і його компоненти, яйце, риба, пшениця, морепродукти, риба, соя, горіхи, арахіс. Дуже важливо знати не тільки алерген, але і його алергенні молекули. Так при алергії до білка коров’ячого молока найбільш значущим компонентом є казеїн-білок, який присутній в молоці самих різних видів тварин (тільки в молоці верблюжому він відрізняється за складом), який не втрачає своїх алергенних властивостей при термічній обробці і ферментації. Це має значення для елімінаційної дієти, тому що в такій ситуації молоко повинно бути виключено повністю. У розкритті таких ситуацій допомагає компонентна алергодіагностика.
Вважається, що діти нерідко можуть перерости атопічний дерматит. Чи це правда?
З огляду на той факт, що атопічний дерматит є генетично зумовленим захворюванням, вилікувати до кінця ці генетичні мутації не можна, але «подружитися» можна. Готовність до алергічних реакцій не проходить у дітей з атопією, але змінюється спектр алергенів і часто відбувається трансформація проявів алергії на шкірі в алергію дихальних шляхів і інші види алергії може розвинутися толерантність до більшості причинно-значущих харчових алергенів. Так, за деякими даними, у приблизно 26% дітей харчова гіперчутливість зникає протягом 1-го року виключення алергену з харчування, у 11% дітей – протягом 2-го року життя.
Зовнішня протизапальна терапія, зокрема топічними глюкокортикостероїдами, в даний час залишається найбільш ефективним лікуванням атопічного дерматиту. Однак багато батьків досі вважають гормональні крему і мазі дуже небезпечним і для дитини. Вони відкладають початок лікування, намагаючись «замазати» вогнища запалення нешкідливими, на їхню думку, засобами. Хоча насправді втрачають час. Така «стероідофобія» не тільки не обґрунтована, з огляду на безпеку сучасних препаратів, а й призводить до обтяження перебігу хвороби. Початок лікування топічними стероїдами при перших ознаках загострення, суворе дотримання режиму використання препарату, правильний догляд за шкірою – запорука успішного контролю над захворюванням.
Лікування АД часто є тривалим та складним процесом. Лікарі разом з маленькими пацієнтами працюють задля зменшення вираженості симптомів хвороби, забезпечення тривалого контролю над захворюванням шляхом запобігання або зниження тяжкості загострень. Це цілі, які ми повинні досягти і досягаємо.
Режимні заходи повинні бути спрямовані на виключення або зведення до мінімуму впливу чинників, які можуть спровокувати загострення захворювання:
Для елімінації причинних алергенів, як харчових так і інгаляційних, проводиться обов’язкове алергологічне обстеження. Найбільш широкий спектр алергенів і їх молекулярних компонентів міститься в тесті «Алекс2».
Можна, але необхідно пам’ятати, що заняття спортом ведуть до надмірної пітливості, що є несприятливим фактором. Хлорована вода в басейні сильно висушує шкіру, а шкіра у дітей з атопією схильна до сухості. Але хлор не тільки висушує шкіру, але і має бактерицидні властивості, а діти з атопічним дерматитом схильні до інфікування шкіри стафілококами. Таким чином хлор може мати додаткові лікувальні властивості.
Але після заняття спортом необхідно прийняти душ, нанести на шкіру зволожуючі засоби, змінити одяг.