На думку групи дослідників Rutgers, астма не збільшує ризик зараження COVID-19 і не впливає на його тяжкість.
«Літній вік і такі стани, як серцево-судинні захворювання, артеріальна гіпертензія, хронічна обструктивна хвороба легень, діабет і ожиріння, є факторами ризику для інфікування SARS-CoV-2 і важкого перебігу COVID-19. Однак люди з астмою – навіть ті, у кого знижена функція легень, які приймають базисне лікування бронхіальної астми, а саме інгаляційні глюкокортикоїди, схоже, не мають вищого ризику зараження вірусу SARS-CoV-2, ніж люди, які не страждають на астму. Є обмежені дані про те, чому це так – або це фізіологічні симптоми або результат лікування, спрямованого на усунення запалення.
Оскільки в новинах ми зосередили нашу увагу на наслідки COVID-19 для вразливих груп населення, люди, які страждають на астму, можуть проявляти підвищену пильність щодо особистої гігієни та соціального дистанціювання. Соціальне дистанціювання може поліпшити контроль над астмою, оскільки люди, що знаходяться на карантині, не піддаються впливу сезонних тригерів, які включають алергени або респіраторні віруси. Є також свідчення того, що люди більш уважно ставляться до прийому ліків від астми під час пандемії, що може сприяти загальному поліпшенню стану їх здоров’я і симптомів астми.
Інгаляційні кортикостероїди зазвичай використовуються для захисту від нападів астми як основне лікування. Однак, дослідження показали, що стероїди можуть знижувати імунну відповідь організму і погіршувати запальну відповідь. Також було показано, що стероїди затримують виведення вірусу SARS і MERS – аналогічно SARS-CoV-2 – з дихальних шляхів і, таким чином, можуть погіршити перебіг COVID-19. У майбутніх дослідженнях слід з’ясувати, збільшують або зменшують чи інгаляційні стероїди у пацієнтів з астмою або алергією ризик зараження SARS-CoV-2, а також розрізняються ці ефекти в залежності від типу стероїду.
Сприйнятливість і тяжкість інфекції COVID-19 збільшується з віком. Однак, оскільки хворі на астму, як правило, молодше тих, у кого повідомляється про стани високого ризику, дослідження з поправкою на вік можуть допомогти нам краще зрозуміти, чи є вік чинником, що пояснює, чому пацієнти з астмою можуть не піддаватися більшому ризику зараження.
Діти і молоді люди, які страждають на астму, в основному страждають від алергічного запалення, в той час як літні люди, які відчувають той же тип запалення дихальних шляхів, також можуть страждати від еозинофільної астми – іншого більш важкого типу. У цих випадках у людей спостерігається аномально високий рівень лейкоцитів, які допомагають організму боротися з інфекцією, що може викликати запалення в дихальних шляхах, пазухах носа, носових проходах і нижніх дихальних шляхах, потенційно підвищуючи ризик важкого перебігу Covid-19.
Крім того, фермент, прикріплений до клітинних мембран в легенях, артеріях, серце, нирках і кишечнику, який, як було показано, є точкою входу SARS-CoV-2 в клітини, збільшується у відповідь на вірус. Вважається, що цей фермент також корисний для елімінації інших респіраторних вірусів, особливо у дітей. Як цей фермент впливає на здатність SARS-CoV-2 інфікувати людей, які страждають на бронхіальну астму, до цих пір невідомо.
Астма, як правило, не пов’язана з станами, що входять в групу ризику по розвитку важких ускладнень COVID-19, крім хронічної обструктивної хвороби легень або серцево-судинних захворювань. Якщо SARS-CoV-2 – це захворювання, яке викликає дисфункцію клітин, що вистилають кровоносні судини, то діабет, серцеві захворювання, ожиріння та інші захворювання, пов’язані з цим станом, можуть зробити людей більш сприйнятливими до вірусу, ніж ті, хто страждає астмою. Однак люди похилого віку, які страждають на астму та мають артеріальну гіпертензію, діабет або серцеві захворювання, можуть мати такі ж випадки COVID-19, як і люди, що не мають астми з цими станами.
Джерело: Reynold A. Panettieri, Jeffrey Carson, Daniel Horton, Emily Barrett, Jason Roy, Jared Radbel. Asthma and COVID: What Are the Important Questions? The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, 2020; DOI: 10.1016 / j.jaip.2020.06.008