Пилок берези є одним з найбільш поширених алергенів, що переносяться вітром навесні. Одна береза може виробляти до 5 мільйонів пилкових зерен, які можуть розлітатися на сотні тисяч кілометрів.
Пилок берези може викликати не тільки симптоми полінозу, такі як нежить, чхання, сльозотеча, кашель, а й бути причиною так званої «харчової алергії», яка проявляється у вигляді орального алергічного синдрому.
Оральний алергічний синдром (OАС) або синдром харчової алергії на пилок є реакцією гіперчутливості до певних продуктів через первинну алергію до пилку рослин. Приблизно від 20% до 70% пацієнтів, сенсибілізованих до алергенів пилку, відчувають симптоми ОАС після вживання в їжу сирих фруктів, овочів, горіхів або деяких спецій. Найчастіше алергія на рослинні продукти харчування спостерігається у пацієнтів з алергією на пилок берези. Синдром оральної алергії проявляється у пацієнтів у вигляді свербежу в роті, першіння в горлі, почервоніння навколо рота або свербіння вух відразу після прийому сирих фруктів, горіхів, овочів і спецій.
Синдром оральної алергії відрізняється від істинної харчової алергії. При харчовій алергії реакція розвивається безпосередньо до харчових білків, і не є причиною перехресної реактивності між харчовими білками і інгаляційними алергенами. Крім того, харчова алергія може бути викликана не тільки рослинною їжею, а й іншими продуктами тваринного походження. Як правило справжня харчова алергія викликана термостабільними алергенними білками харчових продуктів, які не руйнуються під дією високих температур і травних ферментів. Крім того, харчова алергія частіше призводить до системних алергічних реакцій, включаючи анафілаксію.
Білки PR-10 є найбільш важливим сімейством, пов’язаних з синдромом харчової алергії на пилок берези
Як відомо, практично завжди алергеном виступає білок. У разі синдрому харчової алергії пов’язаних з пилком берези цими білками є сімейство білків PR-10. Білки PR-10 були виявлені в пилку весняних дерев, таких як береза, вільха, ліщина, бук, а також в продуктах харчування рослинного походження.
Основний алерген берези Bet v 1 є членом цього сімейства білків. Пилок берези був визначений одним з перших алергенів, пов’язаних з підвищеною чутливістю до різних фруктів і овочів. Основний алергенний білок в яблуках, Mal d 1, перехресно реагує з білком берези Bet v 1. Інші фрукти та овочі зі схожими білками для Bet v 1 включають в себе наступне: вишня, абрикос, груша, персик, фундук, селера, морква, петрушка і картопля. Споживання цих продуктів при алергії на березу може привести до появи симптомів ОАС. У пацієнтів з атопічним дерматитом, сенсибілізованих до пилку берези, може спостерігатися загострення атопічного дерматиту після вживання продуктів, пов’язаних з пилком берези. Оральний алергічний синдром, як і алергія на пилок берези частіше зустрічаються в центральній і північній Європі, де береза більш поширена.
Фрукти:
Овочі
Горіхи і насіння:
Виділяють такі харчові синдроми і асоціації, що найбільш часто зустрічаються та безпосередньо пов’язані з алергією на пилок берези:
Даний синдром характеризується проявами оральної алергії при вживанні в їжу напоїв або продуктів, які містять термічно необроблену сою. З огляду на те, що білок, який викликає синдром оральної алергії втрачає властивості при нагріванні, то термічно оброблена соя не повинна викликати жодних симптомів алергії. Не варто забувати, що алергія на сою може бути пов’язана не тільки з пилком берези, а й іншими алергенними білками сої і виявлятися як справжня харчова алергія важчими реакціями, такими як ангіоневротичний набряк та анафілаксія.
При вживанні сирого фундука люди з алергією на пилок берези відчувають симптоми оральної алергії. Що цікаво смажений фундук і інші горіхи таких симптомів не викликають.
Свербіж в області рота або горла від арахісу, сої, мигдалю і фундука також може бути початковим проявом більш серйозної харчової алергії з потенціалом анафілаксії. Горіхи і насіння містять і інші алергенні білки, які не втрачають своїх алергенних властивостей під впливом високих температур. Зверніться до алерголога, якщо Ви виявили у себе такі симптоми.
Симптоми алергії на пилок берези (поліноз) передують симптомам харчової алергії, яка в більшості випадків обмежується синдромом оральної алергії, що виникає при вживанні сирих яблук.
Дана асоціація проявляється у вигляді синдрому оральної алергії, який виникає при вживанні сирих продуктів сімейства Зонтичні: морква, селера, кріп і ін. Ця харчова алергія є вторинною по відношенню до полінозу і обумовлена присутністю в цих продуктах білків, схожих за своєю структурою з головним білком берези Bet v 1.
При оральному алергічному синдромі необхідно уникати продуктів, які їх викликають. У деяких випадках термічна обробка їжі може зруйнувати білки, які викликають синдром оральної алергії.
Пастеризовані фруктові соки, як правило, можуть вживатися так як вони були термооброблені. Однак деякі смузі можуть містити сирі, непастеризовані соки або пюре. Їх краще уникати, якщо який-небудь з інгредієнтів є тригером. Тим не менше, більшість продуктів є досить безпечними при приготуванні їх.
Симптоми оральної алергії можуть виявлятися цілий рік, але частіше вони спостерігаються тільки в період цвітіння берези. В такому випадку уникати рослинних продуктів доцільно тільки навесні, в період цвітіння. Також, симптоми алергії можуть викликати споживання фруктів і овочів, які на своїй поверхні мають високу концентрацію пилку берези.
Навіть якщо Ви не відчуваєте симптоми оральної харчової алергії, але маєте алергію на пилок берези, необхідно пам’ятати, що такі симптоми можуть виникнути.
Не завжди. Пам’ятайте, що правильні рекомендації з харчування може дати тільки лікар-алерголог на підставі скарг і молекулярного аналізу на алергени.
Ви можете пройти аналіз на 295 алергенів ALEX2 і отримати практично повну картину сенсибілізації не тільки до харчових продуктів і пилку, а й до їх молекул.