Перебуваючи на природі, в саду, лісі не варто втрачати пильність, небезпека чатує там , де ми її не чекаємо! Кліщі , незважаючи на свій маленький розмір, здатні створити великі проблеми. Основна із них- це хвороба Лайма (кліщовий бореліоз), яка становить небезпечну загрозу для здоров’я та життя людини.
Хворобу Лайма викликають бактерії спіральної форми- Borrelia burgdorferi та рідше Borrelia mayonii. Частіше хвороба Лайма зустрічається теплою весною, літом та восени, коли найбільше зустрічаються маленьких німфальних кліщів. Німфи заражаються бактеріями , коли паразитують на гризунах ( наприклад , миші або хом’ячки) , які заражені B burgdorferi . Є дані що в світі щорічно заражається близько 476 000 людей. В деяких регіонах України вражені близько 70% кліщів з усієї популяції, тому шанси заразитися на Лайм-бореліоз доволі високі. Німфальні кліщі розміром з макове зернятко – настільки маленькі, що їх практично неможливо побачити. Багато людей із хворобою Лайма навіть не бачать і не відчувають кліща на своєму тілі. Але заразитися можна тільки в тому випадку, якщо кліщ був інфікований, та ще й кліщ повинен прикріпитися до вашого тіла на 36-48 годин, щоб бактерії поширилися у вашу кров.
Важливо, що більшість людей, укушених кліщем, не хворіють на хворобу Лайма, та далеко не всі інфіковані кліщі передають спірохети при укусі.
Краще попередити проблему, ніж потім її вирішувати.
Що можна зробити, щоб запобігти хворобі Лайма?
Якщо кліщ був дуже активний….
Якщо ж нічого не допомогло і якийсь дуже активний кліщ все ж таки зумів пройти захисні бар’єри та вкусити, забудьте про олію, спирт та інші «народні методи» , зверніться до лікаря ,який професійно видалить кліща . Професійно це значить вилучити кліща так, щоб не лишилося вусиків і лапок.
Що далі?
Є рекомендації щодо обстеження кліща , для цього рекомендують видаленого кліща на вологій подушечці покласти в баночку та принести в лабораторію на обстеження щодо борелій ! За статистикою, тільки 3% кліщів, що мають борелії, передають їх людині.
Але у випадку, якщо контакт з кліщем був більше 12 годин , діти та дорослі потребують профілактичного прийому антибіотиків! Саме питання треба детальніше обговорити із своїм лікуючим лікарем. За ділянкою укусу спостерігаємо 3-4 тижні, першим проявом хвороби є поява так званої «кільцеподібної еритеми», вона схожа на червону мішень навколо ранки ( важливо, що ерітема розвивається не у всіх пацієнтів!). Але коли присутні ще симптоми – підвищена температура, біль у м’язах, прояви кон’юнктивіту- треба проконсультуватися у лікаря-інфекціоніста.
Щодо здачі аналізів, вони будуть актуальними тільки через 3 тижні після укусу кліща. Якщо аналіз на імуноглобуліни виявиться позитивним, остаточне підтвердження надасть визначення IgM+IgG методом Western Blot (Імуноблот). Подальше лікування пацієнта проводить лікар- інфекціоніст.
Бажаємо Вам надійно захиститися від кліщів! Будемо разом з Вами відповідальними за здоров’я!