Багато лікарів категорично забороняють батькам давати дітям гаджети, деякі лікарі навіть пов’язують зростаючу частоту порушень сну, СДУГ або аутизму зі збільшенням екранного часу в дітей. Наскільки ці побоювання вірні?
Саме це запитання часто ставлять батьки!
Нові рекомендації лікарів світу визнають, що технології все глибше проникають у наше повсякденне життя, і тепер дотримуватися суворого двогодинного ліміту на день для школярів практично неможливо. Крім того, технології можуть бути цінним компонентом навчання. Діти мають доступ до комп’ютерів і планшетів у школі та використовують комп’ютери для виконання домашніх завдань.
Але деякі діти стають залежними від своїх цифрових пристроїв. Вони використовують відеоігри та соціальні мережі як основні форми розваг і замінюють особисте спілкування текстовими повідомленнями та переглядом Тік-Току.
Мета дорослих, є не стільки в обмеженні часу перебування дітей з гаджетами, скільки в розробці розумних правил, визначені здорового балансу користування.
У сучасних технологій є як плюси, так і мінуси. Діти можуть багато чого навчитися з освітнього контенту, але вони також можуть зіткнутися з неприйнятними зображеннями, нездоровою рекламою, жорстокістю, кібербулінгом тощо.
Ще один аспект -здорове рольове копіювання дорослих має важливе значення. Ваша дитина, найімовірніше, наслідуватиме ваш стиль використання гаджетів, тому дуже важливо бути хорошим прикладом для наслідування. Читайте книги, займайтеся фізичною активністю і проводьте час на свіжому повітрі. Встановіть розумні обмеження на використання електроніки для себе.
Встановіть правила щодо сайтів, які відвідує ваша дитина, ігор, у які вона грає, і фільмів, які вона дивиться. Не дозволяйте вашій дитині отримувати доступ до соціальних мереж, поки вона не стане достатньо дорослою, щоб узяти на себе відповідальність за свою безпеку.
Приєднуйтесь до цифрового світу вашої дитини: навчіться грати в ігри, які їй подобаються, і разом з нею досліджуйте Інтернет. Шукайте позитивні заняття, якими ви можете займатися разом за допомогою цифрової електроніки.
Виділіть час без екранів. Вимикайте електроніку в певний час дня або в певні дні тижня. Для дітей важливо мати час для занять, не пов’язаних із використанням цифрових пристроїв. Навіть коротка цифрова детоксикація може поліпшити поведінку та емоційне благополуччя вашої дитини. Не дозволяйте дитині сидіти перед телевізором весь день у вихідні та не дозволяйте їй не спати всю ніч, граючи у відеоігри.
Подумайте, які звички склалися у вашій родині. Ви дивитеся телевізор, поки вечеряєте? Ви дивитеся на свої телефони, коли перебуваєте в ресторані або на спортивному заході? Вивчіть також медіа-звички ваших дітей. Чи дивляться вони телевізор перед сном? Чи використовують вони свої пристрої, коли ви в машині? Можливо, ви захочете встановити нові правила для всієї родини, наприклад: «Ніякої електроніки, поки ми вечеряємо» або «Ніякої електроніки по суботах». Подібні правила можуть допомогти кожному встановити більш здорові стосунки зі своїми електронними пристроями. Для дітей важливо мати час для занять, не пов’язаних із використанням цифрових пристроїв. Навіть коротка цифрова детоксикація може поліпшити поведінку та емоційне благополуччя вашої дитини.
Дітям віком до 18 місяців не рекомендується використовувати екранні засоби масової інформації, крім відеочату. Тим часом батьки дітей віком від 18 до 24 місяців, які хочуть познайомитися з цифровими медіа, повинні вибирати високоякісні програми або додатки та використовувати їх разом із дітьми, тому що саме так малюки вчаться найкраще.
Для старших за 2 роки підходять обмеження за часом, наприклад «менше години на день», і тільки якісні програми (а не вільний пошук по Ютубу, наприклад). Переглядайте або грайте разом зі своїми дітьми в гаджетах, але не забувайте виділяти час на спілкування з дитиною без екранів, заняття, корисні для фізичного та інтелектуального розвитку (наприклад, читання книжок, або прогулянки на свіжому повітрі). Незалежно від віку вашої дитини, у сучасних смартфонах доступні чудові додатки, що дають змогу налаштувати ґаджет на безпечне та корисне використання, що відповідає цьому віку.
Підліткам нормально перебувати в мережі. Соціальні мережі становлять важливу частину життя більшості підлітків. Дозвольте вашому підлітку проводити час в Інтернеті, спілкуючись з іншими людьми. Цілком імовірно, що онлайн-спілкування зіграє ще більшу роль у майбутній кар’єрі вашого підлітка.
Такі правила можуть допомогти кожній дитині встановити здоровіші стосунки зі своїми електронними пристроями.
P.S.Декілька корисних посилань на застосунки батьківського контролю, які доступні за ціною і забезпечують душевний спокій, пропонуючи такі функції, як відстеження місця розташування, сповіщення в реальному часі, моніторинг викликів і текстових повідомлень і навіть управління часом використання екрана. :
На відміну від маршрутизатора батьківського контролю, який дає змогу батькам контролювати, до яких веб-сайтів діти можуть і не можуть отримати доступ, використовуючи домашню мережу Wi-Fi, додатки батьківського контролю дають батькам змогу слідкувати за тим, що їхні діти роблять на своїх пристроях, хоч би де вони були вдома, в школі або де-небудь ще.