Найкращим видом вигодовування дитини віком до 6 місяців є виключно грудне вигодовування. Коли грудного молока більше не вистачає для задоволення харчових потреб немовляти, в раціон дитини слід додавати продукти харчування. Перехід від виключного годування груддю до звичайної їжі, який називають прикормом, зазвичай відбувається у 6-місячному віці і є дуже вразливим періодом. Це час, коли починається недоїдання у багатьох немовлят, що суттєво сприяє високій поширеності неправильного харчування у дітей до п’яти років у всьому світі.
Ваша дитина росте і вже не може отримувати достатню кількість заліза, цинку та енергії з грудного молока чи суміші. Однак грудне молоко має важливі поживні речовини для росту і розвитку, і його слід продовжувати до 12 місяців і пізніше, поки ви та ваша дитина захочете.
Перед тим як вводити прикорм необхідно впевнитися, що ваша дитина до цього готова.
– тримає голову;
– дитина активно цікавиться іншою їжею;
– сидить практично без підтримки ( в стільчику для годування);
– відкриває рот, коли підносять ложку з їдою;
– відвертається від ложки з їдою, коли не голодна;
– закриває рот з ложкою в роті, тримає їжу в роті, а потім ковтає, а не виштовхує і не випльовує.
Грудне молоко або суміш для дітей 6 міс являються все ще основним харчуванням. Продовжуйте годувати груддю або годувати сумішшю на вимогу.
За рекомендаціями ВОЗ важливо, щоб перші продукти, які ви даєте дитині, були багатими залізом. Сюди входять крупи з додаванням заліза (наприклад, дитяча рисова крупа) та варене та пюре з м’яса, птиці, риби та бобових. Першим продуктом прикорму, що пропонується дитині у віці 6 може бути також овочеве або фруктове пюре.
Рекомендується перші продукти, давати перетертими. Додавання грудного молока або суміші може допомогти зробити їжу гладкою і м’ясистою.
Почніть з каші, що містить одну крупу, наприклад, кукурудзяна або гречана каша. Перейдіть до змішаних круп тільки тоді, коли дитина вже спробувала кожну окремо.
Каші можна змішувати з овочами або фруктами, але тільки після того, як дитина спробувала кожен з цих продуктів окремо.
Найбільша кількість заліза міститься у м’ясі. Рекомендоване дитині віком 6-9 місяців м’ясо: телятина, курятина, індюшатина, крільчатина, нежирна свинина.
Треба давати дитині рибу (з 8-10 місяців) та яєчний жовток (з 7 місяців), які є також джерелом заліза.
Овочі зазвичай вводяться дитині перед фруктами. Починати треба з одного виду овочів і переходити до міксу овочевого пюре. Треба надавати перевагу негострим овочам, наприклад, кабачок, цукіні, різні види капусти, моркву. З фруктів надають перевагу яблокам, сливам, груші, персикам.
З 6 місячного віку дитині можна вводити в раціон харчування м’який сир, з 8 місячного – кефір.
Виберіть час, коли ваша дитина в хорошому настрої, і ви спокійні. Переконайтеся, що у вас є час зосередитись на вашій дитині.
Годувати дитину слід тільки ложкою.
Запропонуйте від 1 до 2 чайних ложок першої їжі до годування груддю. Кожен продукт прикорму вводиться, починаючи з 1 чайної ложки і збільшуючи поступово, за 5-7 днів до повної порції, розділивши її на 2 годування.
Почніть пропонувати додаткові продукти один раз на день і повільно перейдіть на годування до 3 разів на день.
Дітям нормально відмовлятися від нових продуктів. Іноді пропонувати їжу може знадобитися від 10 до 12 разів, перш ніж дитина прийме її.
Немовлята знають, коли вони наїлися і можуть відвернути голову. Запропонуйте дитині їжу пізніше, а не змушуйте її продовжувати їсти. Щоразу, після того, як дитина отримала прикорм, доцільно прикладати її до грудей. Це допоможе зберегти лактацію, а дитина почуватиме себе задоволеною
Завжди контролюйте дітей, коли вони їдять.
Джерело: Наказ МОЗ України від 20.03.2008 № 149 Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років