Ми завжди чекаємо на весну з нетерпінням, але кожна людина щаслива її приходу? Якщо ви один з тих людей, які з приходом весни і потепління страждають від нежиттю, сльозотечі, чхання і свербожу в носі тоді рекомендуємо прочитати нашу статтю.
Поліноз або сезонна алергія – розвивається внаслідок підвищеної чутливості імунної системи організму до пилку різних рослин. В результаті людина може відчувати такі прояви алергії як нежить, чхання, сльозотеча, кашель і інші. Таким симптомам завжди притаманний сезонний характер.
Як ми зазначали раніше, викликає сезонну алергію пилок різних рослин, що переноситься вітром. Цікаво, що цей пилок може розноситися вітром на сотні кілометрів і викликати симптоми алергії у людини навіть тоді, коли поруч немає дерев або трав, що цвітуть. Таким чином, якщо на півдні країни цвітуть дерева, а на півночі ще лежить сніг людина, чутлива до пилку дерев може відчути симптоми алергії.
Чи пилок всіх рослин добре переноситься вітром? Ні, звичайно це пилок дерев, злакових та лугових трав і деяких бур’янів. Квітки, що мають гарне яскраве забарвлення опилюються комахами. Їх пилок досить важкий, він швидко осідає на землю і рідко викликає симптоми алергії.
В Україні, де ми маємо помірний клімат, виділяють 3 періоди цвітіння рослин:
В цілому, вміст пилку в повітрі залежить від погоди. Так пилок весняних дерев ми можемо зафіксувати вже в лютому, якщо відзначається тепла зима і рання весна. В такому випадку прояви алергії можуть початися вже взимку. А ось пилок іншої рослини, амброзії, можна спостерігати в повітрі до жовтня-листопада, якщо осінь суха і тепла.
Алергія на пилок зазвичай проявляється вже в дитячому віці. Але може розвинутися в будь-якому віці. Симптоми алергії можуть бути мати легкий і важкий характер. Ось основні симптоми якими може проявитися сезонна алергія:
Симптоми полінозу не проходять з віком і з плином часу можуть навіть ставати сильнішими. Поліноз часто має мінливий або хвилеподібний перебіг. Це означає, що одного року ви можете мати яскраві симптоми алергії, такі як нежить, сльозотечa, симптоми астми, а в наступному році ці симптоми практично відсутні.
Людина, яка має алергію на пилок може мати і пов’язану з цим харчову алергію. Вона називається перехресна харчова алергія і найчастіше проявляється у вигляді:
А проявляються такі симптоми при вживанні деяких видів фруктів, овочів і горіхів. Такі симптоми називаються оральний алергічний синдром. Але, що цікаво, такі симптоми проявляються лише при вживанні сирих фруктів або овочів, а ось термічно оброблені не викликають уже симптомів алергії. Таким чином людина може абсолютно безпечно вживати варені або запечені фрукти овочі, горіхи. Але деякі види харчової алергії, пов’язані з пилком можуть проявлятися у вигляді кропивниці або ангіоневротичного набряку, при вживанні як сирих так і термічно оброблених продуктів рослинного походження.
В такому випадку без консультації лікаря-алерголога не обійтися.
Наприклад, пилок берези має головний білок, який називається Bet v 1. Саме він відіграє вирішальну роль у розвитку орального алергічного синдрому. Схожий білок був знайдений в яблуках, вишні, персика, груші, малини, сої, бобових, а саме, арахісі і сої, моркви, селері, фундука та інших рослинах рослинного походження.
Відповідно, якщо людина має симптоми алергії до амброзії або полину вона може мати прояви харчової алергії на мед, спецій, гірчиці, бананів, дині, томатів, трав’яних настоїв і фітопрепаратів.
Великою медико-соціальною проблемою є перехресна алергія між пилком рослин і латексом, адже латекс входить до складу презервативів, медичних рукавичок і в деякі стоматологічні матеріали. Особливо це питання актуальне для лікарів, медсестер і людей, що мають постійний контакт з латексними виробами.
Пух тополі не є пилком і не може викликати симптоми алергії. А ось частки пилку трав, які цвітуть саме тоді, коли летить пух тополі і осідають на ньому можуть стати причиною нежиттю і свербіж очей. Ще один цікавий факт – пух тополі може подразнювати слизові оболонки носа і очей і викликати симптоми, схожі на алергічні.
Зазвичай діагностика алергії має кілька етапів. Перша – це звичайно консультація алерголога. Саме на цьому етапі вивчивши анамнез, скарги та сімейну історію алергії лікар призначає обстеження, допомагає точно встановити причину алергії, а також підібрати ефективне лікування.
Шкірні проби або прик-тести – є другим, але не менш важливим етапом діагностики алергії на пилок. Кожен алерген для проведення алергопроби підбирається індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням симптомів і анамнезу.
Молекулярна алергодіагностика має вирішальне значення в призначенні ефективного лікування і рекомендацій за способом життя. До таких тестів відноситься тест ALEX2. Він дозволяє оцінити ризик важких анафілактичних реакцій (анафілактичний шок) на харчові продукти і спрогнозувати перехресно-реактивні харчові синдром між пилком і харчовими продуктами, виявити справжню алергію до пилку.
На відміну від шкірних проб, аналіз на алергени можна проводити під час цвітіння і в гострий період захворювання. На результат аналізу не впливає прийом протиалергічних препаратів.
В сьогоднішніх умовах сезонну алергію можна лікувати, а не тільки маскувати симптоми за допомогою антигістамінних препаратів.
Як лікують алергію:
Алерген-специфічна імунотерапія – сучасний метод лікування алергії, що допомагає позбутися від симптомів алергії на довгі роки і навіть вилікувати її назавжди. Алергени для імунотерапії підбирає тільки лікар на основі обстеження. Суть цього лікування полягає у введенні невеликих доз алергенів підшкірно або у вигляді спрею під язик. Таким чином людина виробляє толерантність до даного алергену і більше не реагує на нього. Правильне своєчасне лікування підвищує якість життя людини і всієї сім’ї.
Ось деякі поради, які допоможуть вам зменшити симптоми алергії: