Встановлений факт: стать дитини визначається за допомогою генетичного матеріалу (тобто, певного хромосомного набору), який вона отримує від батьків. Набір ХХ мають жінки, а чоловіки мають набір XY. Тобто жіночі клітини містять лише Х-хромосоми, а чоловічі Х та Y. Як відомо. дитина отримує один набір хромосом від батька та один від матері; відповідно, від матері вона може отримати лише Х, а від батька Х або Y. У випадку, якщо від батька дитина отримає Х, то буде дівчинка (ХХ), якщо Y, то буде хлопчик (XY). Отже, із вище викладеного випливає відповідь на поставлене запитання «Від кого залежить стать дитини?» і вона проста – «Від батька!».
А от хто або що впливає на стать дитини? Тут відповідь зовсім проста: «Випадковість!» Стать майбутнього немовляти визначається випадковим поєднанням хромосом у сперматозоїді, який запліднить яйцеклітину.
Чи можна вплинути на стать дитини при зачатті?
В процесі однієї еякуляції у піхву всередньому потрапляє понад 30 мільйонів сперматозоїдів і можливості визначити який із них саме стане лідером та остаточним переможцем так званих «перегонів» та запліднить яйцеклітину. Планування вагітності дає можливість майбутнім батькам вирішити багато проблем, пов’язаних із здоров’ям матері та малюка, а от запланувати стать дитини не вийде.
Як визначити стать майбутньої дитини?
Найточнішим методом діагностики, за допомогою якого можна 100% визначити стать дитини, вважається генетичне обстеження. Однак, найпоширенішим та найбезпечнішим вважають УЗД плода. Точність залежить від гестаційного терміну (терміну вагітності), положення плода в матці та якості діагностичного обладнання. Зазвичай статеві ознаки дитини стають видимими на УЗД з 12-14 тижнів вагітності, але точність на цьому терміні не зовсім не висока. Більше надійним є ультразвукове дослідження, яке проводять у 16-20 тижнів вагітності, коли статеві органи дитини видно чіткіше. Але й тут не виключені помилки! Тому точнішим вважається УЗД, яке виконане в терміні гестації після 20 тижнів. На цьому терміні статеві органи дитини вже повністю сформовані й добре візуалізуються, якщо вона їх не закриває ручками або ніжками.
Чи можна запланувати дитину певної статі?
Можливість вибрати стать дитини існує лише при вагітності за допомогою ЕКЗ/ЗІВ (штучного запліднення). У даному випадку можна ціленаправлено обрати ембріон певної статі за допомогою преімплантаційної генетичної діагностики або використовувати для запліднення яйцеклітини сперматозоїд із «чоловічим» набором хромосом.
Однак в Україні дана опція (вибір статі майбутньої дитини) юридично заборонена з морально-етичних міркувань. Виняток становлять лише випадки, коли існує ризик передачі спадкових захворювань, зчеплених зі статтю. До них відносяться хвороби, наприклад, дальтонізм або гемофілія.