Симптоми алергії виникають тоді, коли імунна система людини стає дуже чутливою або гіперчутливою до певних, здавалося б, нешкідливих речовин, таким як харчові продукти, пилок рослин, отрута оси або бджоли, цвілевих грибів і ін.
Речовина, яка викликає симптоми алергії називається алергеном. Більшість алергенів – це абсолютно нешкідливі речовини для багатьох людей з якими ми стикаємося щодня. Однак алергеном може бути все, що завгодно, якщо імунна система має на нього певний тип несприятливої реакції.
Одна з функцій імунної системи – знищувати шкідливі речовини в організмі. Якщо у людини алергія на яку-небудь речовину, її імунна система відреагує так, якщо б ця речовина була шкідливою, і спробує його знищити.
Алергічними захворюваннями страждає більше 40% населення планети і ця цифра постійно збільшується, в тому числі і в Україні. Більше 50 мільйонів людей в США мають алергію. Найважчою формою алергії є ангіоневротичний набряк і анафілактичний шок. Саме ці реакції можуть бути небезпечними для життя і привести до летального випадку.
У нашій статті ми розглянемо чинники ризику, симптоми і методи лікування алергії.
Алергія розвивається, коли імунна система людини має підвищену чутливість до речовин, які зазвичай нешкідливі для більшості людей.
При першому контакті з алергеном людина зазвичай не відчуває симптоми алергії. Імунній системі часто потрібен час, щоб стати чутливою до цієї речовини. Згодом імунна система вже вміє розпізнати і запам’ятати алергени. При цьому вона починає активно виробляти антитіла, які атакують алерген при його впливі. Цей період називається сенсибілізація.
Коли виникає алергічна реакція, алергени зв’язуються з антитілами імуноглобуліном E (IgE), що виробляються організмом. Антитіла борються з чужорідними і потенційно шкідливими речовинами в організмі. Як тільки алерген зв’язується з IgE, певні типи клітин, включаючи гладкі клітини, будуть виділяти хімічні речовини, які викликають симптоми алергічної реакції.
Гістамін – один з цих хімічних речовин. Саме гістамін викликає спазм бронхів і судин, набряк слизової носа, нежить, свербіж, висипи на тілі.
Деякі алергени є сезонними і викликають симптоми алергії в певний сезон. Наприклад, симптоми полінозу можуть досягати максимуму в період з квітня по травень, або в серпні, коли кількість пилку дерев і трав в повітрі дуже висока. У цей період людина може відчувати більш важкі симптоми алергії.
Алергічна реакція практично завжди супроводжується почервонінням, запаленням, сверблячкою і набряком. Однак симптоми алергії часто залежать від типу алергену і органу, який при цьому уражається. Наприклад, алергічні реакції можуть виникати в кишечнику, шкірі, носових пазухах і порожнини носа, дихальних шляхах, очах та інших органах.
Давайте розглянемо найпоширеніші алергени і відповідно які органи вони можуть вражати і якими симптомами алергії супроводжуватися.
Пил, пилок, цвіль:
Харчові продукти:
Укуси комах
Медикаменти:
При важких алергічних реакціях може розвиватися анафілактичний шок.
Анафілактичний шок – найважча форма алергічної реакції. Анафілактичний шок може розвиватися швидко, і симптоми його виявляються протягом декількох хвилин або годин після впливу алергену. Даний стан завжди вимагає надання невідкладної допомоги.
Найпоширеніші симптоми анафілактичного шоку включають:
Раннє розпізнавання цих симптомів може мати вирішальне значення для своєчасного лікування.
Найчастіше схильні розвитку алергії діти, а також люди, у яких вже є алергія або батьки мають астму або алергію.
Деякі дослідники припустили, що ті, хто народився шляхом кесарського розтину, також можуть мати більш високий ризик алергії, оскільки вони не піддаються впливу мікробіома матері під час пологів.
Алергенами можуть виступати абсолютно будь-які речовини.
Теоретично будь-який харчовий продукт може викликати алергію. Певні компоненти, такі як глютен, білок, присутній в пшениці, або лактоза також можуть викликати симптоми алергії, але частіше це харчова непереносимість. Яка різниця між цими двома станами читайте детальніше тут.
Ось так звана велика вісімка харчових алергенів:
Але останнім часом стали виділяти 14 харчових алергенів. На додаток до великої вісімки стали виділяти ще 6 алергенів:
Деякі інші поширені алергени, які ми вдихаємо включають:
Алергени, які частіше викликають контактну алергію:
Якщо ви відчуваєте прояви алергії необхідно звернутися до лікаря-алерголога за консультацією. На прийомі Лікар-алерголог поставить вам ряд питань, а саме:
На сьогодні існує багато діагностичних процедур для виявлення причини алергії. Саме лікар зможе підібрати дослідження, яке вам підходить.
Ось кілька аналізів, які може призначити лікар:
Аналізи крові: вони вимірюють рівень антитіл специфічних IgE до конкретних алергенів.
Прик-тести: суть цього тесту полягає в тому, що на передпліччі людині наноситися крапля алергену і робиться прокол в місці нанесення. Через 15 хвилин оцінюється реакція. Якщо в місці уколу з’явилися почервоніння і набряк – це означає, що людина має алергію до даної речовини.
Патч-тести: щоб визначити причину контактного алергічного дерматиту невелику кількість хімічної речовини або металу наноситься на пластир і кріпиться на шкіру спини. Реакцію в місці контакту хімічної речовини і шкіри перевіряють через 24, 72 години. Висип, свербіж, почервоніння в місці контакту означають, що тест позитивний.
Кращий спосіб справитися з алергією – уникати алергену, але це не завжди можливо. У цих випадках можуть допомогти лікарські препарати. Вони не виліковують алергію, але можуть допомогти людині впоратися з симптомами алергії.
Перед вживанням будь-якого лікарського препарату проконсультуйтеся з лікарем-алергологом.
Алерген- специфічна імунотерапія (АСІТ) – єдиний метод лікування причини алергії. Це не просто лікування симптомів, а метод, які спрямований на лікування її причини. При проведенні АСІТ в організм людини вводяться маленькі дози алергенів, які викликають симптоми алергії. Як результат імунна система звикає і виробляє толерантність до даного алергену. Алергени вводяться підшкірно у вигляді ін’єкцій або під язик у вигляді спрею.
Адреналін – це препарат, який використовується для надання невідкладної допомоги при анафілактичний шок. Може випускатися в шприцах аутоінжекторах, які пацієнти з анафілактичний реакціями можуть носити з собою і використовувати самостійно при несподіваному контакті з алергеном.
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) рекомендує, щоб люди з ризиком анафілаксії завжди носили з собою два автоін’ектора адреналіну. Якщо одна доза неефективна, людині знадобиться друга.
Попередити алергію досить важко, але можна запобігти або керувати симптомами, якщо вони виникають.
Тим, хто має високий ризик розвитку алергії необхідно: