Діти молодшого віку часто хворіють на вірусні інфекції, які супроводжуються високою температурою. Деякі поширені дитячі захворювання, включаючи розеолу та скарлатину, яка з’являється після того, як пройде лихоманка, супроводжуються висипом.
Лихоманка – це не хвороба, а ознака того, що імунна система організму бореться з інфекцією. Організм підвищує свою температуру, щоб боротися з бактеріями або вірусами, що вторглися.
Діти віком 1-3 роки часто хворіють, тому що:
Які найчастіші захворювання у дітей, які супроводжуються висипом під час або після лихоманки?
Декілька поширених дитячих захворювань можуть супроводжуватися висипом після лихоманки. Більшість із них мають сприятливий перебіг, але деякі вимагають медичного лікування, тому важливо обговорити ці симптоми з лікарем.
Дитяча розеола, яка також називається розеолою або шостою хворобою, є вірусною інфекцією. Немовлята та малюки передають вірус через слину, кашель та чхання.
Розеола може проявлятися у вигляді раптової високої лихоманки 38-39 ° С, яка триває 3-6 днів. Більшість дітей активні і не мають жодних інших ознак та симптомів на цьому етапі хвороби, але у деяких дітей можуть спостерігатися:
Як правило, температура тіла нормалізується на третій-четвертий день хвороби. Після цього з’являється висип.
У більшості випадків висип при розеолі:
Інкубаційний період для розеоли становить 7-14 днів, що означає, що симптоми можуть з’являтися до 1-2 тижнів після зараження. Для лікування застосовуються жарознижувальні препарати та велика кількість рідини. Антибіотики при розеолі не застосовуються.
Вірус, який викликає розеолу, має нейротропну дію, тому діти часто стають дратівливими, плаксивими та сонливими.
Скарлатина – це висококонтагіозне захворювання, яке передається від людини до людини.
Скарлатина виникає внаслідок зараження бактеріями Streptococcus групи A. Цей тип бактерій може викликати інфекції ротоглотки і специфічні шкірні інфекції, такі як імпетиго.
Заражені діти можуть виділяти бактерії через:
Симптоми скарлатини можуть включати:
Висип при скарлатині грубий, шкіра на дотик стає, як наждачний папір. Зазвичай вона з’являється через 1-2 дні від початку лихоманки, але може з’явитися і на 7 день.
Область навколо рота зазвичай залишається блідою, навіть якщо решта обличчя виглядає червоною. Після того, як висип зник, шкіра може лущитися.
Дитина з симптомами скарлатини повинна якнайшвидше звернутися до лікаря. У поодиноких випадках інфекції стрептококів групи А можуть викликати серйозні ускладнення, такі як проблеми із серцем або нирками.
Найчастіше при скарлатині призначаються антибіотики.
Хвороба рука-нога-рот поширена у дітей віком до 5 років. Декілька різних вірусів можуть викликати цю хворобу, але найчастіше це ентеровірусні інфекції, наприклад, вірус Коксакі та діти можуть інфікуватися через:
Хвороба рука-нога-рот часто починається з лихоманки, але також може виявлятися болем у горлі, відсутністю апетиту та нездужанням.
Приблизно через 1-2 дні після початку захворювання можуть з’явитися виразки та висипання.
До характерних ознак висипу належать:
Хоча більшість випадків висипу при ентеровірусних інфекціях дозволяються самостійно, виразки можуть бути болючими. Якщо дитина не може їсти чи пити, існує ризик зневоднення. Діти, які не їдять або не п’ють, мляві та сонливі, мають бути негайно оглянуті лікарем.
П’ята хвороба, або інфекційна еритема, є вірусною інфекцією, яка зазвичай зустрічається у дітей перших 3-х років життя.
Парвовірус B19 – це вірус, який передається повітряно-крапельним шляхом при чханні або кашлі.
Симптоми п’ятої хвороби можуть включати:
Для цього захворювання характерною ознакою є почервоніння щік. У невеликого відсотка дітей можна побачити червону, плямисту висипку на грудях, сідницях, руках і ногах через кілька днів після того, як почервоніють щоки.
Висипка може спричинити свербіж, має тенденцію утворювати мереживний візерунок і може тривати кілька тижнів.
П’ята хвороба проходить у більшості дітей без лікування. Однак у дітей та дорослих з ослабленою імунною системою можуть розвиватися ускладнення.
Оскільки це вірусне захворювання, антибіотики не є ефективними. Велика кількість рідини, спокій та жарознижувальні препарати є методами лікування з доведеною ефективністю.
Не займайтеся самолікуванням. Перед тим як призначити дитині лікування:
Найчастіше дитина одужає без будь-яких ускладнень. Однак важливо уважно стежити за симптомами.
Якщо симптоми погіршуються або не зникають – не відкладайте візит до педіатра чи сімейного лікаря.