УЗД – це неінвазивний метод діагностики внутрішніх органів з використанням ультразвукових хвиль. Він дозволяє провести комплексне дослідження органів черевної порожнини, нирок, селезінки, органів малого тазу, щитовидної залози та інших органів.
Для правильної підготовки до УЗД, залежно від досліджуваного органу, можуть бути потрібні певні рекомендації. Найчастіше УЗД проводять на голодний шлунок, тому перед процедурою потрібно дотримуватись дієти або голодувати протягом декількох годин. Якщо УЗД заплановано на пообідній час, то дозволяється легкий сніданок або несолодкий чай.
Саме дослідження проводиться за допомогою спеціального датчика, попередньо на шкіру наносять гель, що покращує проходження ультразвукових хвиль. При цьому пацієнт лежить нерухомо на спеціальній кушетці, а лікар проводить датчик по тілу, отримуючи зображення органу, що досліджується.
УЗД є важливим методом діагностики багатьох захворювань, таких як кісти, новоутворення, цироз, каміння у жовчному міхурі та нирках, поліпи жовчного міхура, холецистит, травми та інших захворювань органів черевної порожнини, нирок, органів малого тазу та лімфатичних вузлів. Тому важливо проходити регулярні обстеження і при необхідності складати УЗД, дотримуючись усіх необхідних рекомендацій для правильної підготовки.
Додатково до зазначених рекомендацій щодо харчування перед УЗД черевної порожнини слід також уникати куріння та вживання жувальної гумки, оскільки це може призвести до погіршення якості зображення органів. Також рекомендується уникати прийому ліків, якщо це необхідно, слід проконсультуватися з лікарем, який призначив ліки, про можливість його прийому перед УЗД.
Перед самим дослідженням необхідно переконатися, що сечовий міхур заповнений, оскільки це допомагає краще візуалізувати органи малого тазу. Якщо у вас призначено УЗД жовчного міхура, слід прийти на дослідження з порожнім шлунком, так як при цьому дослідженні важливо, щоб жовчний міхур був наповнений.
Зазвичай перед УЗД черевної порожнини лікар проводить консультацію з пацієнтом, додатково пояснює всі рекомендації щодо підготовки до дослідження та відповідає на всі запитання.
УЗД є найпоширенішим методом обстеження органів людського тіла. Для проведення УЗД органів черевної порожнини у вагітних жінок та дітей потрібна менш сувора підготовка, ніж у дорослих. У дітей до року можна допустити прийом їжі в день дослідження, але останній повинен бути не менше ніж за 3-4 години до процедури, інакше результати УЗД можуть бути недостатньо інформативними. Для вагітних жінок також рекомендується дотримуватися дієти перед дослідженням, але якщо жінка тяжко переносить голод, то краще утриматися від їжі не менше ніж за пару годин до процедури.
Підготовка до УЗД органів малого тазу залежить від методу дослідження. Для трансабдомінального УЗД нирок та сечового міхура необхідно наповнити сечовий міхур, випивши 1-1,5 л негазованої води напередодні дослідження. Для трансвагінального гінекологічного УЗД підготовка не потрібна, дослідження проводиться при випорожненому сечовому міхурі. Перед трансректальним УЗД простати необхідно провести очисну клізму та вранці спорожнити кишечник.
В цілому, підготовка перед УЗД органів черевної порожнини та малого тазу не вимагає особливих зусиль і складається в основному з дотримання певної дієти та наповнення сечового міхура, якщо це необхідно для дослідження.
Для підготовки до УЗД печінки та підшлункової залози у дітей та дорослих необхідно дотримуватися тих же рекомендацій, що і для підготовки до УЗД органів черевної порожнини.
Для проведення УЗД щитовидної залози не потрібна спеціальна підготовка. Перед дослідженням можна їсти та пити. Однак варто пам’ятати, що у деяких людей УЗД щитовидної залози може спричинити блювотний рефлекс, тому не рекомендується переїдати перед дослідженням.
УЗД черевної порожнини, включаючи печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу та органи малого тазу, проводиться натщесерце, тобто перед дослідженням необхідно утриматися від їжі та пиття. Однак у дітей та вагітних жінок можуть бути винятки. УЗД щитовидної залози та лімфовузлів не потребує особливої підготовки.
Проведення УЗД шлунка та кишечника важко через наявність газів у цих органах і потребує особливої підготовки.
Ультразвукове дослідження черевної порожнини та органів малого тазу призначається вагітним за будь-яких підозр на порушення роботи внутрішніх органів і потребує відповідної підготовки, яка описана вище.
Ультразвукове дослідження можна проводити стільки разів, скільки необхідно для лікаря та пацієнта. Цей метод дослідження абсолютно нешкідливий, тому немає жодних обмежень у проведенні УЗД внутрішніх органів, органів малого тазу та інших систем у дітей усіх вікових категорій та вагітних.