Застуда – це вірусне інфекційне захворювання, що вражає верхні дихальні шляхи. Вона також найчастіше проявляється, як гострий вірусний ринофарингіт, гострий риніт, ларингіт, трахеїт.
Це найбільш поширене інфекційне захворювання у людей, яке здебільшого викликається риновірусами, аденовірусами, вірусом парагрипу, грипу, коронавірусами.
Оскільки існує понад 200 вірусів, які викликають застуду, людський організм ніколи не зможе виробити стійкість до всіх них. Ось чому застуди такі поширені і часто повертаються. За даними CDC (Центри з контролю та профілактики захворювань), дорослі застуджуються 2-3 рази на рік, а діти – до 12 на рік.
Застуда заразна. Вона може передаватися повітряно-краплинним шляхом при кашлі та чханні, а також при дотику до інфікованих поверхонь. Людина заразна від 1-2 днів до появи симптомів до зникнення симптомів.
Загальні симптоми застуди включають сухість або біль у горлі, закладеність носа або нежить та чхання.
Близько чверті людей не мають симптомів застуди.
До половини поширених застудних захворювань викликаються групою вірусів, які називають риновірусами.
Ускладнення застуди включають гострий бронхіт та пневмонію.
Люди із захворюваннями легень, такими як астма та хронічна обструктивна хвороба легень, більш уразливі до застуди, ніж інші люди.
Симптоми застуди добре відомі більшості людей.
Симптоми застуди – це реакція організму на вірус. Він викликає виділення хімічних речовин, викликаючи підвищення проникнення кровоносних судин, змушуючи слизові залози працювати активніше.
Деякі люди не мають жодних симптомів при зараженні певними вірусами, можливо, тому що їх імунна система по-різному реагує на вірус. Іноді до вірусної інфекції приєднуються бактеріальні інфекції, наприклад, вух, приносових пазух – це відомо як вторинна бактеріальна інфекція – і їх необхідно лікувати антибіотиками.
Застуда може бути викликана більш як 200 різними вірусами. Близько 50 відсотків простудних захворювань викликаються риновірусами, інші віруси, що викликають застуду, включають:
Коли вірусу вдається подолати імунну систему організму, виникає інфікування. Перша лінія захисту – це слиз, що виробляється слизовими залозами в носі та горлі. Цей слиз уловлює все, що вдихається, наприклад, пил, віруси та бактерії.
Коли вірус проникає в слиз, в клітину, він бере на себе управління і використовує механізми клітини для більшої кількості вірусів, а потім ці віруси атакують навколишні клітини.
Деякі люди більш схильні до застуди, ніж інші, в тому числі:
Будь-хто, хто був поряд з інфікованими людьми, також наражається на ризик; наприклад, у літаку або в школі. Також люди більш схильні до застуди захворювань восени і взимку, але вони можуть виникати в будь-яку пору року.
Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) – сюди входять як емфізема, і хронічний бронхіт. Віруси можуть посилити симптоми емфіземи або хронічного бронхіту, що призведе до посилення кашлю та задишки. Іноді може виникнути бактеріальна інфекція, що призводить до лихоманки; можуть бути призначені антибіотики.
Астма – напади астми можуть бути спровоковані застудою, особливо у дітей.
Миття рук – важливий спосіб зменшити поширення вірусів.
Оскільки існує так багато вірусів, які можуть спричинити застуду, розробити вакцину складно.
Однак є деякі запобіжні заходи, які допоможуть уникнути застуди. Це включає:
Важливо розуміти, як і антибіотики, і противірусні препарати неефективні проти більшості вірусів, які викликають застуду. Зазвичай, застуда триває до 10 днів; однак, деякі симптоми можуть зберігатися до 3 тижнів.
Хоча унікального способу лікування застуди немає, такі заходи можуть допомогти полегшити симптоми: