«Висип на шкірі у дитини? То ви щось з’їли!!!» – доводилося вам чути таке?
Не весь висип на шкірі то реакція на харчові продукти і атопічний дерматит тут не виключення. У дітей з атопічним дерматитом стан шкіри можуть погіршувати інфекційні агенти!
В нормі на шкірі є досить велике різноманіття мікрофлори: це і хороші мікроби і погані, і всі вони разом називаються мікробіом шкіри. Кожна людина має свій мікробіом.
✔️порушення шкірного бар’єру,
✔️зміна рН шкіри,
✔️збільшення трансепідермальної втрати рідини,
✔️зміни клітин імунної системи шкіри зі зниженням продукції антимікробних речовин.
✔️Гриби роду Malassezia є представником нормальної мікрофлори шкіри. Але у дітей з атопічним дерматитом не тільки заселяють шкіру і викликають грибкове ураження шкіри, а і можуть виступати алергенами і запускати алергічне запалення на шкірі!!! У крові ми можемо визначити алергію до цих грибів.
✔️Золотистий стафілокок відомий тим, що здатний виробляти токсини, які викликають запалення. Шкіра дітей з атопічним дерматитом має велику кількість колоній цих видів бактерій та його розмаїтість збільшується з кожним загостренням захворювання. Ентеротоксини стафілококу у дітей з АтД при попаданні на шкіру викликають як неалергічне запалення, так і алергічне, тому що можуть виступати в ролі алергенів. Специфічні імуноглобуліни Е до ентеротоксинів стафілококу часто виявляють у дітей з АтД.
✔️Кліщі домашнього пилу, хоча і не є інфекційними агентами але часто тяжкість АтД корелює з рівнем концентрації алергенів кліщів у будинку. До 67% дітей з атопічним дерматитом мають сенсибілізацію до алергенів кліщів домашнього пилу.
Алергени кліщів домашнього пилу, як і тарганів містять фермент, який ушкоджує клітини епідермісу шкіри, а саме кератиноцити та сприяє порушенню бар’єрної функції шкіри, ушкоджує ліпідний шар та порушує рН.
Але атопічний дерматит – це мультифакторіальна проблема, і загострення атопічного дерматиту необхідно лікувати вчасно і спільно з лікарем алергологом